Zaloguj
Reklama

Kobiety zaczynają tracić na wadze przynamniej 10 lat przed wystąpieniem u nich demencji.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Kobiety zaczynają tracić na wadze przynamniej 10 lat przed wystąpieniem u nich demencji.
Fot. ojoimages
(0)

Kobiety, u których rozwinęła się demencja zaczynają tracić na wadze przynamniej 10 lat przed zdiagnozowaniem tej choroby - donoszą autorzy pracy opublikowanej w Neurology.

Reklama

Naukowcy przeanalizowali karty choroby 481 osób z demencją i porównali z grupą 481 osób tej samej płci i będących w tym samym przedziale wiekowym nie chorujących na demencję. Średnia masa ciała była podobna w badanych dwóch grupach w przedziale 21 do 30 lat przed zdiagnozowaniem choroby.

Wyniki badania wykazały, iż kobiety, u których w późniejszym okresie życia zdiagnozowano demencję zaczynały tracić wagę nawet do 20 lat przed zachorowaniem. Pacjentki z demencją ważyły średnio 12 funtów mniej w porównaniu do kobiet bez demencji w momencie zdiagnozowania choroby.

„Utratę masy ciała można tłumaczyć tym, iż we wczesnym stadium demencji występuje apatia, zanik inicjatywy do działania, jak również utrata zmysłu powonienia” - twierdzi autor badania David Knopman (Mayo Clinic, Rochester) – „kiedy nie można poczuć zapachu jedzenia traci się również zdolność odczuwania smaku, a to związane jest obniżeniem chęci do jedzenia. Apatia i utrata inicjatywy może sprawić, iż nie będzie się nam chciało przygotowywać posiłków i częściej będziemy ich unikać”.

W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni, u których zdiagnozowano demencję nie tracili na wadze kilka lat przed diagnozą choroby. Knopman uważa, iż różnica ta może być spowodowana działaniem hormonów, jednakże nie można wykluczyć wpływu czynników socjalnych.

„Mężczyźni w średnim wieku i starsi rzadziej sami przygotowują sobie posiłki” - dodaje Knopman – „przygotowywaniem jedzenia zajmują się albo ich żony lub też ich dorosłe dzieci, a to może osłabiać wpływ apatii, utraty inicjatywy i zanik zmysłu węchu”.

Wyniki badania nie są zgodne z rezultatami innych prac sugerujących, iż otyłość w wieku średnim może stanowić czynnik ryzyka występowania demencji. Otyłość jest związana również z takimi chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe, które to właśnie stanowią czynniki ryzyka występowania demencji.  Konieczne są dalsze badania, które skupiłyby się właśnie na tych różnicach pomiędzy wynikami różnych doniesień.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Neurology, August 2007.

Reklama
(0)
Komentarze