Zaloguj
Reklama

Konferencja pt. "Bunt nastolatka czy depresja młodzieńcza - jak to odróżnić?"

Autorzy: Ewa Różańska - internautka, forumowiczka
Prelegent
Fot. shutterstock
Prelegent
(0)

Objawy depresji młodzieńczej są niemal takie same jak przejawy… buntu nastolatka. Efekt jest też podobny: gorsze oceny w szkole, wagary. Jak zatem te objawy odróżnić?  Na ten temat rozmawiać będą mazurscy pedagodzy na konferencji, której gościem specjalnym będzie psycholog, Maria Rotkiel. Wyjątkowości wydarzenia nada fakt, że organizowana jest w małej mazurskiej miejscowości – Pustniki.

Reklama

Konferencja pt. "Bunt nastolatka czy depresja młodzieńcza - jak to odróżnić?" będzie to już druga konferencja, dzięki której na Mazurach tworzy się i rozwija społeczność lokalna mająca na celu profilaktykę zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. To działanie lokalnej wspólnoty jest możliwe dzięki prowadzonemu tam dialogowi pomiędzy nauczycielami i pedagogami, psychologami i terapeutami oraz wójtami i sołtysami.

Inspirację do działania dał Robert Banasiewicz, działający lokalnie pedagog oraz specjalista terapii uzależnień -  Regularnie spotykam się z uczniami mazurskich szkół. Pracuję jako profilaktyk zarówno na wsi jak i większych miejscowościach na Mazurach.  Znam problemy tych dzieciaków. Uważam, że siła działań profilaktycznych jest właśnie w budowaniu małej społeczności – gdzie wszyscy się wzajemnie znają i mogą sobie pomagać.

Depresja młodzieńcza jest tego rodzaju zaburzeniem, które łatwo pomylić z typowymi objawami buntu młodzieńczego. Składają się na nią zaburzenia nastroju, dysforia jak i zachowania autoagresywne, typowe dla wieku pokwitania. Prof. Jacek Bomba i  prof. Maria Orwid w swoich pracach naukowych wspominają, że jest ona bardzo powszechna – w zależności od fazy dorastania i środowiska występuje od 27 do 54,08 procent nastolatków.

- To dlatego trzeba edukować pedagogów, rodziców. Nie można lekceważyć objawów depresji młodzieńczej. Trzeba wiedzieć kiedy dziecko cierpi. To, że ma depresję może objawiać się na przykład obniżeniem ocen i złym zachowaniem w szkole, na co my jako rodzice reagujemy często złością. Karzemy za chodzenie na wagary czy jedynki. Tymczasem nie wolno przecież dziecka karać za to, że choruje. – dodaje Banasiewicz

Depresja młodzieńcza jest jednocześnie tego rodzaju zaburzeniem, które może stygmatyzować chorego w jego grupie rówieśniczej. Dlatego reagowanie w przypadku choroby wymaga szczególnej delikatności i wyczucia.

Konferencja odbędzie się 24 listopada w Pustnikach koło Mrągowa w Domu Rehab.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze