Zaloguj
Reklama

Koronawirus w Afryce: czy ziszczą się prognozy WHO?

Autorzy: lek. Natalia Bendkowska
Afryka
Fot. shutterstock
Afryka
(0)

Zdaje się, że koronawirus w Afryce przybiera na sile. W trzecim tygodniu maja stwierdzono ponad 100 tysięcy zachorowań, ale, co jest dużo bardziej niepokojące, z poziomu 30 tysięcy chorych do 50 minęło zaledwie 11 dni. Jaki scenariusz szykuje dla mieszkańców Czarnego Lądu WHO?

Reklama

Przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia wcale nie są zbyt pomyślne, wedle poczynionych kalkulacji w Afryce może na SARS-CoV-2 zachorować nawet 5,5 miliona osób. Nie to jednak może, wobec faktu, że 60% zamieszkujących Afrykę to ludzie młodzi, poniżej 25. roku życia, okazać się największym problemem tamtejszej ochrony zdrowia. Okazuje się, że szacunki WHO sugerują, że chorych wymagających wentylacji mechanicznej może być od przeszło 50 tysięcy do aż około 110, przy tym średnio na milion osób przypada jedynie 9 łóżek w oddziałach intensywnej terapii.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa i wprowadzenie obostrzeń są źródłem innych trudności: pogłębiające się ubóstwo i wzrastający głód nie stanowią sprzymierzeńca ludzi, którym przychodzi borykać się z pandemią.

Czy ponure rokowania WHO się sprawdzą? Na to trzeba poczekać. Nadzieją napawa z kolei młody wiek Afrykanów. Dzięki temu przypuszcza się wolniejsze tempo szerzenia się wirusa, a także niższą umieralność z powodu COVID-19.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Głód groźniejszy niż koronawirus? „Gazeta Lekarska” 2020/06, s. 27.

Reklama
(0)
Komentarze