Zaloguj
Reklama

Koronawirus: ze względu na bezpieczeństwo rząd wprowadza nowe ograniczenia

Podpisywanie dokumentów
Fot. shutterstock
Podpisywanie dokumentów
(0)

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe restrykcje. Dotyczą one w szczególności ograniczeń związanych ze swobodnym przemieszczaniem się.

Reklama

Premier Polski, Mateusz Morawiecki, zapowiedział, że ograniczenia dotkną każdego obywatela. W nowym rozporządzeniu – podobnym do wprowadzonego w dniu wczorajszym, tj. 23 marca, w Wielkiej Brytanii – będzie zawarty zapis związany z zakaz wychodzenia z domu poza szczególnymi wyjątkami. Odstępstwa pozwalające opuścić dom to m.in. wyjście do pracy, sklepu, apteki oraz spacer z psem. Zakazane zostają zgromadzenia powyżej dwóch osób.

Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć – argumentuje Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia.

Nie bez wyjątku pozostaje sprawowanie obrzędów liturgicznych. W pogrzebach oraz ślubach będzie mogło wziąć maksymalnie udział pięć osób. Do limitu nie będą wliczać się kapłani i osoby z zakładu pogrzebowego. 

Dodatkowe restrykcje poruszania się dotyczyć będą również przemieszczania się za pomocą komunikacji publicznej. Te ograniczenia zostaną ogłoszone w kolejnym rozporządzeniu. Jednocześnie premier zaapelował:

Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firmy.

Zgodnie z komunikatem szefa rządu wprowadzenie nowych ograniczeń jest niezbędne do opanowania rozprzestrzeniania się wirusa. Co więcej mają na celu niedopuszczenie do sytuacji obserwowanej obecnie w Hiszpanii i Francji. Nowe obostrzenia wchodzą w życie dzisiaj i będą obowiązywać do jedenastego kwietnia. Za złamanie zasad grożą mandaty karne.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze