Zaloguj
Reklama

Koronawirus – zmiany w zasadach bezpieczeństwa

Bieganie z psem
Fot. medforum
Bieganie z psem
(0)

Od poniedziałku 20 kwietnia następuje częściowe złagodzenie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Reklama

Zniesienie ograniczeń zostało podzielone na 4 etapy, a przejście do kolejnych będzie odbywać się na podstawie cotygodniowej analizy danych. Będzie brana pod uwagę m.in. liczba nowych zachorowań, stan służby zdrowia oraz realizacja wytycznych sanitarnych.

W pierwszym etapie, który wchodzi w życie 20 kwietnia, zostają wprowadzone:

  • nowe zasady dla handlu – w sklepach o powierzchni mniejszej niż 100m2 mogą teraz przebywać 4 osoby na 1 kasę. Natomiast w sklepach o powierzchni przekraczającej 100m2 zastosowanie ma kryterium 15m2 powierzchni na 1 klienta.
  • możliwość przemieszczania w celach rekreacyjnych – bieganie lub jazda na rowerze będzie już możliwa. Lasy i parki zostają otwarte, natomiast place zabaw póki co nie.
  • w miejscach kultu religijnego może jednocześnie znajdować się większa ilość osób – 15m2 powierzchni przypada na 1 osobę.
  • młodzież powyżej 13. roku życia może przebywać w przestrzeni publicznej bez opieki dorosłego.

W drugim etapie zaplanowane jest otwarcie sklepów budowalnych w weekendy, jak również hoteli i miejsc noclegowych (z pewnymi ograniczeniami) oraz częściowe otwarcie instytucji kultury.

Trzeci etap pozwalać będzie na działanie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz sklepów w galeriach handlowych i stacjonarnej działalności gastronomicznej (z ograniczeniami). Dozwolone staną się wydarzenia sportowe do 50 osób, organizowane w otwartej przestrzeni bez udziału publiczności. Praca żłobków oraz klas wczesnoszkolnych – z pewnymi ograniczeniami –  także wróci do normy.

Czwarty etap przewiduje otwarcie solariów, salonów masażu, siłowni i klubów fitness. Wznowienie działalności teatrów oraz kin z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Należy zaznaczyć, że nadal będą obowiązywać zasady bezpieczeństwa, m.in. zachowanie 2-metrowej odległości podczas poruszania się w przestrzeni publicznej oraz obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze