Zaloguj
Reklama

Kretynizm - obelga czy diagnoza?

Autorzy: Marcin Rokita
Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(4)

Kretyn - dziś te słowo w języku potocznym jest stosowane często, jako obelżywe określenie mężczyzny. Jednakże pierwotnie oznaczało człowieka cierpiącego na kretynizm lub matołectwo, czyli ciężki niedorozwój układu nerwowego spowodowany wrodzoną niedoczynnością tarczycy.

Reklama

Choroba występuje średnio w ilości 1 na 3000 urodzeń, dwukrotnie częściej dotykając dziewczynki niż chłopców. Zdarza się, że choroba ma podłoże genetyczne, ponieważ niedoczynność tarczycy może być wywoływana przez brak enzymu przekształcającego tyrozynę w hormony tarczycy.

Ponadto może być spowodowana brakiem bogatej w jod diety lun zaburzeń funkcjonowania tarczycy przyszłej matki. Wynika to z faktu, że około po 14 dniach życia płodowego rozpoczyna się rozwój i różnicowanie komórek układu nerwowego. Dziecko wówczas nie ma jeszcze wykształconej tarczycy, ponieważ tworzy się ona dopiero około 20 tygodnia, w wyniku, czego niezbędne ilości hormonów tarczycowych musi dostarczyć przez łożysko mu matka.

Pełny rozwój choroby powoduje bardzo poważne opóźnienie rozwoju fizycznego, psychicznego i płciowego. Osoby dotknięte matołectwem wyróżniają się: karłowatym wzrostem, apatią, ogólnym osłabieniem, dużym rozmiarem głowy, tępym wyraz twarzy, szybkim męczeniem się, skłonnością do tycia, brakiem apetytu, powolnym wykonywaniem ruchów i sennością, bełkotliwą mową, oraz zmianami w paznokciach i włosach.

Najlepsze wyniki w leczeniu kretynizmu osiąga się przy stosowaniu terapii na samym początku choroby. W związku z tym, aby uniknąć rozwoju choroby w pierwszych tygodniach życia profilaktycznie wykonuje się badania krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy, przede wszystkim TSH.

Jeśli w późniejszym okresie czasu dziecko wykazuje objawy charakterystyczne dla matołectwa jak senność, niedorozwój fizyczny i umysłowy, niechęcią do jedzenia, oraz skłonnością do zaparć stolca powinno jak najszybciej być poddane testowi na niedoczynność gruczołu tarczowego oraz specjalistycznemu badaniu lekarskiemu w celu ustalenia przyczyny takiego stanu.

Leczenie tak jak w przypadku każdej niedoczynności tarczycy polega głównie na uzupełnianiu diety w brakujący jod oraz na stosowaniu terapii hormonalnej wykorzystującej syntetyczne hormony i preparaty z gruczołu tarczowego Należy jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć, ponieważ zaburzenia wynikające z kretynizmu są nieodwracalne.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze