Zaloguj
Reklama

Krioterapia w walce z depresją

Depresja, Samotność
Fot. panthermedia
Depresja, Samotność
(0)

Depresja jest powszechną i poważną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i zachowanie. Powoduje uczucie smutku lub utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś były istotne. Może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz zmniejszać zdolność osoby chorej do funkcjonowania w pracy i w domu. Na szczęście depresja jest uleczalna. Jedną z nowych metod leczenia depresji jest krioterapia, której bliżej przyglądają się wrocławscy psychiatrzy. Na czym polega ten sposób leczenia?

Reklama

Czym jest krioterapia?

Krioterapia to forma leczenia z zastosowaniem temperatur ujemnych. W leczeniu zimnem stosuje się ciekły azot w celu zniszczenia nieprawidłowych komórek (takich jak nowotwory lub komórki rakowe). Krioterapia na małą skalę może obejmować zanurzenie w kąpieli lodowej lub zabiegi krioterapii na twarz. Wyróżnia się krioterapię ogólnoustrojową oraz krioterapię miejscową

Krioterapia ogólnoustrojowa, tj. całego ciała wymaga siedzenia lub stania w „komorze kriogenicznej” przez dwie do pięciu minut. Podczas tego procesu dana osoba wystawia swoje ciało na działanie ciekłego azotu w temperaturach ujemnych, zwykle między -100 a -140 stopni Celsjusza. Pacjenci są zobowiązani do noszenia minimalnej odzieży w komorze, która może obejmować jedynie skarpetki, rękawiczki, zatwierdzoną bieliznę i ewentualnie pałąk oraz maskę chroniącą uszy, nos i usta.

Krioterapia miejscowa polega natomiast na nawiewie na wybraną powierzchnię ciała par azotu (–176ºC), dwutlenku węgla  (–70ºC) lub oziębionego powietrza (–25ºC) przez okres około 3 minut.

Krioterapia w walce z depresją 

Krioterapii bliżej przyglądają się wrocławscy psychiatrzy, którzy od trzech lat sprawdzają, jak na pacjentów cierpiących na depresję działa leczenie zimnem. Krioterapia to metoda, która może wspomóc leczenie depresji, albo poprawić nasz nastrój, jeżeli mamy gorsze samopoczucie. 

Polska krioterapia ma już 30 lat!

Kolebką polskiej krioterapii jest Wrocław, gdzie 30 lat temu powstała pierwsza w Polsce komora kriogeniczna. Była drugą w Europie i trzecią na świecie. Za pomocą krioterapii leczyć można narządy ruchu, choroby reumatyczne, ale także choroby neurologiczne, dermatologiczne i laryngologiczne oraz jak się okazuje również depresję

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze