Zaloguj
Reklama

Książka Ortoreksja. Zdrowe odżywianie – rozsądek czy już obsesja?

Autorzy: MT Biznes Sp. z o.o.
Okładka książki Ortoreksja
Fot. Wydawnictwo Laurum
Okładka książki Ortoreksja
(0)

Wypełniony perfekcyjnymi sylwetkami świat mediów społecznościowych doprowadził nas do momentu, kiedy zaczęliśmy balansować na cienkiej granicy między zachowaniem zdrowia a chorobliwym dążeniem do perfekcji. Skutkiem może być ortoreksja – nowy cichy zabójca ukrywający się pod przykrywką zdrowego odżywiania. Renee McGregor pomoże ci wytyczyć prawdziwie zdrową ścieżkę między nasilającymi się skrajnościami.

Reklama

Aż 86% treści magazynu o modzie i urodzie wywołuje u czytelników poczucie niedoskonałości czy nieadekwatności, a 75% kobiet zauważa u siebie poczucie winy, wstydu lub przygnębienia po zaledwie trzech minutach lektury takiego magazynu. Dochodzą do tego  media społecznościowe, w których samozwańczy prorocy dobrostanu obiecują nam idealne zdrowie – i promienną skórę! – jeśli tylko zrezygnujemy całkowicie z węglowodanów i cukrów, a żyć będziemy wyłącznie na składnikach takich jak olej kokosowy, jarmuż czy warzywa pocięte w nitki. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy zdrowy tryb życia zaczął stawać się obsesją.

Obsesyjne dbanie o zdrową dietę (i aktywny tryb życia) to kolejne obok anoreksji i bulimii zaburzenie odżywiania, nazwane przez doktora Stevena Bratmana ortoreksją. Panuje przekonanie, że dotyczy ona nastolatek, ponadto uważa się, że jest to zjawisko powierzchowne, zwykła fanaberia. W rzeczywistości jednak mamy do czynienia z formą okaleczania się o silnym podłożu psychologicznym. Osoby dotknięte tą niezbyt jeszcze znaną, a bardzo groźną chorobą, będą podporządkowywały się rygorowi „czystego” jedzenia i wyczerpujących ćwiczeń, rezygnując nawet z życia towarzyskiego czy rodzinnego (z uwagi na potencjalne niezdrowe produkty, które mogą się tam pojawić). Z pomocą wszystkim dotkniętym ortoreksją przychodzi uznany dietetyk i ekspert w dziedzinie żywienia, Renee McGregor.

Jej książka stanowi antidotum na ogrom nonsensu, jaki płynie w świat pod hasłem „zdrowego odżywiania się”. Przyda się każdemu, kto dostrzega u siebie lub u bliskich pierwsze objawy tej choroby. Znajdziesz tu dokładny opis czym jest ortoreksja, jakie są jej objawy i jak pomóc osobie, którą to zaburzenie dotknęło. McGregor wnikliwie przygląda się również wszystkim modnym dietom i wskazuje na niebezpieczeństwo, jakie one za sobą pociągają. Każde zagadnienie poparte jest licznymi przykładami z doświadczenia autorki. Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć, dlaczego nierafinowane cukry wcale nie są lepsze niż ten biały rafinowany, dlaczego nie należy bez potrzeby ograniczać spożycia glutenu i dlaczego mleka orzechowe to niewiele więcej niż kosztowna woda, to zdecydowanie powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze