Zaloguj
Reklama

Leczenie choroby Alzheimera nie dla polskich pacjentów

Leczenie choroby Alzheimera nie dla polskich pacjentów
Fot. ojoimages
(0)
Kiedyś chory na Alzheimera był traktowany jak chory psychicznie i izolowany od otoczenia. Dzisiaj wcale nie jest lepiej.
Reklama
Kiedyś chory na Alzheimera był traktowany jak chory psychicznie i izolowany od otoczenia. Dzisiaj wcale nie jest lepiej. - Brakuje ośrodków stałego i dziennego pobytu oraz pomocy państwa – twierdzi Alicja Sadowska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

- Nasz oddział okazuje się być nierentowny i są plany jego zamknięcia. Dyrekcja szpitala wywiera takie naciski, gdyż praca oddziału nie przynosi placówce dochodu. Nie wiem, jak zakończą się rozmowy w tej sprawie – informuje prof. Maria Barcikowska, kierownik oddziału alzheimerowskiego w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

To przykre, ale prawdziwe… . Nie ma odpowiednich środków w funduszach ministerialnych i Narodowym Funduszu Zdrowia na opiekę i leczenie tej rujnującej pacjentów i ich otoczenie rodzinne choroby.

Szacuje się, że w Polsce jest 250 tys. osób cierpiących na chorobę Alzheimera. W Polsce funkcjonuje zaledwie 20 ośrodków klinicznych przyjmujących chorych z tym zaburzeniem. Funkcjonuje 16 domów dziennego pobytu, w Warszawie tylko jeden, dla 12 chorych.

Nie znamy jak dotąd odpowiedzi na pytanie, jaka jest patogeneza choroby. Nie mamy też na razie możliwości skutecznego leczenia. Dotychczas pojawiające się leki nie spełniły oczekiwań. Farmakologicznie można jedynie powstrzymać narastanie objawów choroby poprzez podanie leków w jej wczesnej fazie.

- Ważne, by ją rozpoznać, gdy leczenie przyczynowe jest możliwe – mówi docent Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Gdy choroba już się rozwinie i nastąpią pełne uszkodzenia mózgu, leki, którymi dzisiaj dysponujemy, nie zadziałają.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Rynek Zdrowia

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze