Zaloguj
Reklama

Leczenie depresji skalpelem?

Leczenie depresji skalpelem?
Fot. medforum
(0)

Jak podaje pismo „Neurosurgery Clinics of North America” napisało o próbach leczenia ciężkich przypadków depresji za pomocą skalpela. Wyniki najnowszych badań o tego typu terapii są ponoć bardzo obiecujące.

Reklama

Jak podała gazeta, operacja mająca na celu uszkodzenie pewnych części mózgu – wzgórza i gałki bladej polegała na przecięciu w tych miejscach odpowiednich nerwów, które wg lekarzy miały powodować depresję. Operacji poddano już 11 osób, mających chroniczną depresję, na którą nie działały metody farmakologiczne i psychoterapia.

Po przeprowadzeniu zabiegu odnotowano u chorych poprawę, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z omamami i urojeniami. Możliwe, że będzie to początek upowszechniania nowej metody. Optymizm może być jednak przedwczesny, albowiem w psychiatrii operacje często się nie zdarzają, często są tez nieskuteczne.

Depresja jest chorobą, która powoduje obniżenie jakości życia oraz może prowadzić w konsekwencji do samobójstw. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, rocznie odbiera sobie życie około 900 tysięcy osób. Znacznie więcej mężczyzn niż kobiet. Większość samobójców cierpi na choroby psychiczne lub depresję. W Polsce na dolegliwości depresyjne skarży się 16% społeczeństwa.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Portal Gazeta.pl, TVP 1

Reklama
(0)
Komentarze