Zaloguj
Reklama

Leczenie psychiatryczne u dziecka? Sprawdź, co może mieć na nie wpływ

Autorzy: testDNA
Depresja u dzieci
Fot. shutterstock
Depresja u dzieci
(0)

Dziecko ma zaburzenia wymagające leczenia, np. lęki, nerwicę, depresję czy psychozy? Warto zdawać sobie sprawę, że wiele substancji wykorzystywanych do terapii farmakologicznej tego typu nieprawidłowości może być trochę inaczej przetwarzanych... zależnie od genów dziecka! Jak zatem dobrać bezpieczną i skuteczną terapię, aby jak najlepiej pomóc dziecku?

Reklama

Indywidualnie dobrana terapia kluczem do bezpieczeństwa i skuteczności?

Obecnie leczenie dobierane jest najczęściej na podstawie danych, które wskazują na skuteczność dla większości populacji [1]. To zwykle oznacza „jeden lek dla wszystkich”. Istnieje jednak niebezpieczeństwo związane z takim działaniem – badania pokazują, że aż 2,2 miliona osób w USA trafia rocznie do szpitala z powodu niepożądanych działań leków [2].

Badania naukowe wskazują również, że:

 • jedynie 60% pacjentów bez przeprowadzenia badania genetycznego w celu dobrania indywidualnego leczenia ma szanse na skuteczną terapię [3],
 • u dzieci ze zmianami genetycznymi powodującymi wolne przetwarzanie substancji leczniczych wymagane jest zmniejszenie dawki leku nawet o 70% w stosunku do dawki standardowej, aby leczenie było bezpieczne i skuteczne. Dotyczy to nawet 10% populacji [4,5],
 • u dzieci ze zmianami genetycznymi powodującymi szybkie przetwarzanie substancji leczniczych wymagane jest nawet 3-krotne zwiększenie dawki leku w stosunku do dawki standardowej, aby leczenie było skuteczne. Dotyczy to nawet 10% populacji [4, 5].

Dobranie dawki i formy dotyczy też leków psychiatrycznych

Chodzi o niektóre leki stosowane przeciwdepresyjnie, przeciwpsychotycznie czy leki uspokajające i o działaniu przeciwdrgawkowym. Zbyt niska dawka u osób szybko przetwarzających lek może powodować obniżoną skuteczność terapii lub jej całkowity brak. Dostarczanie za dużej ilości leku w przypadku wolnego metabolizmu może z kolei wiązać się z wystąpieniem/nasileniem działań niepożądanych.

Badania genetyczne – nowoczesna medycyna pozwala dopasować leczenie

Obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do indywidualizacji terapii. Również w Polsce dostępne są badania, dzięki którym można zbadać konkretne geny powodujące wolniejsze/szybsze przekształcanie substancji i różne reakcje na leki. Wyniki takich badań zapewniają cenną wiedzę na całe życie i pozwalają dopasować skuteczne i bezpieczne leczenie – również w przypadku np. depresji, nerwicy czy zaburzeń lękowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • [1] M. Czernicka, W. Czernicki: Farmakogenomika – w drodze ku medycynie spersonalizowanej. „Laboratorium” 2011, s. 5-6.
  [2] T. Bochenek, W. Lasoń: Medycyna zindywidualizowana i farmakogenomika w leczeniu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego – przyszłość farmakoterapii czy kolejne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej? „Zdrowie Publiczne i Zarządzanie” 2013, nr 11(1).
  [3] C. A. Wall, C. Oldenkamp, C. Swintak: Bezpieczeństwo i skuteczność badań farmakogenetycznych w psychofarmakologii dziecięcej. „Psychiatria po Dyplomie” 2010, nr 7, s. 4.
  [4] A. Limon-Sztencel: Znaczenie czynników genetycznych w odpowiedzi na leki u chorych z depresją lub otępieniem. „Psychogeriatria Polska” 2007, nr 4(1), s. 27-34.
  [5] A. Serretti: Genetyka i farmakogenetyka zaburzeń nastroju. „Psychiatria Polska” 2017, nr 51(2), s. 197–203.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze