Zaloguj
Reklama

Lek przeciw ADHD może powstrzymywać napady objadania się

Autorzy: Piotr Kurzac
Lek przeciw ADHD może powstrzymywać napady objadania się
Fot. Panthermedia
(0)

Jak donosi "Reuters Health" wyniki badań empirycznych wskazują na to, że atomoksetyna stosowana w leczeniu ADHD może mieć także zastosowanie do farmakoterapii napadów objadania się.

Reklama

Jak donosi "Reuters Health" wyniki badań empirycznych wskazują na to, że atomoksetyna stosowana w leczeniu ADHD może mieć także zastosowanie do farmakoterapii napadów objadania się odmiennych od klasycznej bulimii, czyli bez towarzyszącego prowokowania wymiotów lub stosowania środków przeczyszczających.
Dr Susan L. McElroy wraz z zespołem z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Cicinnati przebadała bezpieczeństwo i skuteczność tego leku na czterdziestoosobowej grupie pacjentów z tym zaburzeniem. Dwadzieściorgu osobom podawano tenże lek w dawce 40-120 mg/dobę, a pozostałym dwudziestu - placebo.
W wyniku dziesięciotygodniowego cyklu badań ustalono, że atomoksetyna znacząco zmniejsza częstość napadów objadania się, zachowań obsesyjno-komulsywnych i wpływa na spadek masy ciała (przeciętnie 2,7 kg). Trzy osoby z grupy badawczej i jedna z kontrolnej przerwały udział w eksperymencie z powodu skutków ubocznych (gł. nasilenia objawów depresyjnych, zahamowań i obaw), co zdaniem badaczy jest relatywnie wysokim wskaźnikiem i wymaga dalszych badań.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Reuters Health Monday, April 9, 2007; za: Journal of Clinical Psychiatry, March 2007

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze