Zaloguj
Reklama

Leki przeciwdepresyjne a ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Fot. panthermedia
(0)

Medycyny nieustannie analizują to, jakie leki mogłyby być wykorzystywane w leczeniu COVID-19. Dość oczywiste jest to, że biorą oni pod uwagę rozmaite leki przeciwwirusowe, co jakiś czas wspomina się jednak o preparatach z innych grup, które także mogą mieć pewien wpływ na przebieg infekcji koronawirusem. Według jednego z niedawno przeprowadzonych badań przyjmowanie pewnych leków przeciwdepresyjnych może mieć wpływ na ryzyko zgonu z powodu COVID-19.

Reklama

Leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są jednymi z częściej wykorzystywanych w psychiatrii preparatów. Stosowane one bywają w leczeniu depresji, ale i bulimii, zaburzeń lękowych uogólnionych czy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Choć zakres możliwych wskazań do ich stosowania w przypadku leków przeciwdepresyjnych wydaje się dość duży, raczej ciężko byłoby je powiązywać w jakikolwiek sposób z COVID-19 – okazuje się jednak, że przyjmowanie tych środków może mieć pewien wpływ na przebieg infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Za dość ciekawe można uznać wyniki badań, które opublikowane zostały w JAMA Network Open. Analizy dotyczyły osób przyjmujących leki z grupy SSRI oraz ludzi, którzy tych leków nie zażywali – drudzy stanowili grupę kontrolną. Okazało się, że osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne mogły mieć mniejsze ryzyko śmierci z powodu COVID-19 – najbardziej zauważalne było to w przypadku pacjentów stosujących fluoksetynę oraz fluwoksaminę.

W tej chwili ciężko powiedzieć, w jakim mechanizmie stosowanie leków przeciwdepresyjnych miałoby wpływać na ryzyko zgonu z powodu COVID-19, raczej ciężko również zakładać, że pojawią się zalecenia dotyczące regularnego zażywania tych preparatów przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Z całą jednak pewnością opisaną zależność można uznać za interesującą i prawdopodobnie badacze będą w przyszłości bliżej się jej przyglądać.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze