Zaloguj
Reklama

MDMA (ecstasy) znajdzie zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych?

Tabletka
Fot. ojoimages
Tabletka
(5)

MDMA (esctasy) jest substancją psychoaktywną, zażywaną w celach rekreacyjnych – skutkiem jej przyjęcia może być m.in. otwartość, odczuwanie euforii, łatwiejsze nawiązywanie kontaktu z obcymi ludźmi, jak i głębsze odczuwanie różnych bodźców czy zmiana poczucia upływu czasu. Różnych badaczy interesuje szczególnie jedno z działań MDMA – ułatwianie podejmowania kontaktu z innymi ludźmi. W ostatnim czasie specjaliści z Nowego Jorku oraz Kalifornii przeprowadzili na myszach dość ciekawe badania, w których sprawdzali oni, jak podanie zwierzętom MDMA wpływało na ich relacje z innymi gryzoniami.

Reklama

Historię MDMA (ecstasy, 3,4-metylenodioksymetamfetaminy) z całą pewnością można uznać za dość interesującą. Związek ten po raz pierwszy został zsyntetyzowany w 1912 roku i przez dłuższy czas nie zwracał większej uwagi badaczy, aż w końcu – w 1980 roku – pewien psychiatra zaczął podawać ten środek swoim pacjentom po to, aby ułatwić im opowiadanie o ich problemach. Trwało to jednak tylko przez kilka lat, ponieważ w 1985 roku – przez to, że pojawiły się doniesienia o wykorzystywaniu MDMA w celach odurzających – substancja znalazła się na liście środków nielegalnych.

Współcześnie esctasy rzeczywiście wykorzystywane jest w celach rekreacyjnych, różni naukowcy nadal oceniają jednak możliwość zastosowania tej substancji w medycynie. Prowadzonych było chociażby wiele badań dotyczących ewentualnego wykorzystania MDMA w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). W ostatnim czasie dość intrygujące badania na myszach przeprowadzili naukowcy z Kalifornii i Nowego Jorku – sprawdzali oni, jak podanie gryzoniom ecstasy wpływa na ich relacje z innymi osobnikami z ich gatunku.

Badacze podali zwierzętom małe dawki MDMA lub placebo, po czym umieszczali je w takim miejscu, gdzie miały możliwość decydowania, czy dołączą do innych myszy, czy też będą przebywały samotnie. Zauważono, że te gryzonie, którym podano ecstasy, spędzały czas z innymi myszami przez 30 minut, te zaś, które otrzymały placebo, już po 10 minutach preferowały przebywanie w samotności.

Autorzy publikacji wspominają, że będące skutkiem zażycia MDMA ułatwione nawiązywanie relacji społecznych może brać się z następującego po przyjęciu tego środka wyrzutu serotoniny przez komórki nerwowe. Podkreślili oni również i to, że tak jak jednokrotne przyjęcie tego środka nie musi doprowadzać do wystąpienia uzależnienia, tak już częstsze jego przyjmowanie jak najbardziej stwarza takie zagrożenie. Z tego powodu MDMA – przynajmniej na razie – szerokiego zastosowania w lecznictwie psychiatrycznym nie znajdzie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze