Zaloguj
Reklama

Medytacja i ćwiczenia relaksacyjne – co na ich temat sądzą medycy?

Medytacja, joga
Fot. medforum
Medytacja, joga
(0)

O medytowaniu i ćwiczeniach relaksacyjnych usłyszeć można bardzo dużo. Ich zwolennicy podkreślają, że umożliwiają one poprawę samopoczucia, sugeruje się też, że dzięki medytowaniu możliwe jest osiągnięcie kontroli nad własnym ciałem. Co jednak na temat medytacji i technik relaksacyjnych sądzą lekarze? Otóż okazuje się, że ich opinie są podzielone – tak jak bowiem wspomina się o wielu różnych korzyściach płynących z podejmowania się wyżej wymienionych, tak i zwraca się uwagę na to, że medytacja nie zawsze musi wpływać korzystnie na stan podejmującego się jej człowieka.

Reklama

Współcześnie – kiedy to coraz więcej z nas, niestety, żyje dosłownie w ciągłym pędzie – coraz większą uwagę zwraca się na to, jak istotne są zachowanie w życiu równowagi i dbałość o odpowiednią ilość odpoczynku. Ludzie relaksują się różnie – jedni spacerują, inni czytają książki, a jeszcze inni próbują się zrelaksować poprzez medytowanie czy różne ćwiczenia relaksacyjne.

Zwolennicy medytacji i ćwiczeń relaksacyjnych bez wątpienia widzą płynące z ich uprawiania zalety, co jednak jest z innymi osobami – np. z lekarzami? Otóż część naukowców rzeczywiście donosi, że mogą one mieć korzystny wpływ na stan zdrowia człowieka. Dostępne są chociażby badania, których wyniki pokazały, że skutkiem medytacji może być zmniejszenie w organizmie poziomu jądrowego czynnika kappa B – substancja ta jest z kolei związana z odpowiedzią organizmu na stres. Opisywano, że ćwiczenia relaksacyjne mogą być skuteczne w łagodzeniu przewlekłych dolegliwości bólowych, które towarzyszą takim schorzeniom, jak np. fibromialgia czy reumatoidalne zapalenie stawów. Dostępne są również i badania, w których donoszono o związku pomiędzy medytacją a leczeniem uzależnień – okazuje się, że medytowanie może umożliwiać zwiększenie stopnia samokontroli i przez to pomagać pacjentom w walce ze szkodliwymi uzależnieniami.

Jak to jednak zwykle bywa, powyżej opisano tylko jedną stronę medalu – okazuje się bowiem, że istnieją również i doniesienia o niekorzystnych skutkach medytacji. Opisywano bowiem historie pacjentów, u których skupienie się np. na własnym oddechu prowadziło do pojawiania się lęku przybierającego czasami nawet postać napadu paniki.

Medytacja i ćwiczenia relaksacyjne można więc ogólnie za techniki, które mogą, ale nie muszą pomagać. Osoby, które są nimi zainteresowane, muszą więc bacznie obserwować swoje organizmy – jeżeli medytowanie czy relaksacja prowadzą u nich do jakichś niespodziewanych trudności, najkorzystniej byłoby wtedy powstrzymać się od podejmowania takowych czynności.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze