Zaloguj
Reklama

Melatonina – hormon, który pomaga nam zasnąć

Autorzy: Szymon Hoppe
Odpocztynek po pracy
Fot. panthermedia
Odpocztynek po pracy
(0)

Nasz organizm wytwarza substancje, które wpływają na stan ilościowy naszej świadomości – a więc na to, czy chce nam się spać, czy też jesteśmy pobudzeni i chętni do działania.

Reklama

Istnieje wiele takich czynników snu; jednak najbardziej znanym z nich jest melatonina. Jest ona hormonem wydzielanym w szyszynce, która znajduje się głęboko w naszym mózgu. Nie bierze udziału bezpośrednio w samym zasypianiu, natomiast reguluje cykl dobowy. Aktywność szyszynki, która wydziela melatoninę, hamowana jest przez światło, tak więc w ciemności szyszynka produkuje najwięcej melatoniny.

Opis ten pomoże zrozumieć jedną z przyczyn bezsenności u osób pracujących na nocne zmiany. W warunkach ciemności są one wystawiane na działanie jasnego światła lub zmuszone są pozostać w stanie czuwania i dochodzi do rozregulowania rytmu dobowego związanego m.in. z wydzielaniem melatoniny.

Dlatego preparaty melatoniny są często skuteczne w leczeniu bezsenności u osób pracujących nocami, z rozregulowanym cyklem dobowym. Nasuwa się także wniosek, że przed snem nie warto wystawiać się na działanie jasnego światła, po przebudzeniu natomiast jak najbardziej. Ekrany naszych monitorów, telewizorów i telefonów są także źródłem światła o takiej długości, która hamuje aktywność szyszynki i zaburza cykl dobowy. Nie powinno się więc używać tych urządzeń najlepiej nawet na godzinę przed snem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatria. Red. M. Jarema. Wydawnictwo PZWL. Warszawa 2016.
    Fizjologia snu: Fizjologia człowieka. Red. S. Konturek. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner. Wrocław 2013.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze