Zaloguj
Reklama

Mikrozaburzenia czynności mózgu jako objaw chorób takich jak schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe

Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(1)

Mikrozaburzenia czynności mózgu (NSS) są obiektywnym wskaźnikiem pierwszorazowych psychoz u młodych pacjentów.

Reklama

U wielu osób chorych na schizofrenie występują tzw. mikrozaburzenia czynności mózgu (ang. neurological soft signs, w skrócie NSS). Terminem tym określa się problemy z „uzgadnianiem” informacji docierających do mózgu z różnych narządów zmysłów, koordynacją ruchową i powstrzymywaniem się od niewłaściwych zachowań.

María Mayoral ze Ogólnego Szpitala Uniwersyteckiego Gregorio Marañóna w Madrycie i współpracownicy poddali niedawno badaniom nieco ponad sto przypadków pierwszorazowych psychoz, które wystąpiły u pacjentów w młodym wieku, i nie wiele mniejsza liczbę zdrowych dzieci i nastolatków, które stanowiły tzw. grupę kontrolną.

Zgodnie z publikacją w marcowym wydaniu czasopisma „Journal of Child Psychology and Psychiatry” osoby należące do pierwszej z wyżej wymienionych kategorii charakteryzowały się większą liczbą NSS w porównaniu z młodymi osobami bez zaburzeń psychotycznych. Dotyczyło to pacjentów ze schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową i innymi chorobami umysłowymi. W miarę upływu czasu liczba NSS u dzieci i nastolatków z pierwszorazowymi psychozami stopniowo obniżała się. Pomimo to mikrozaburzenia czynności mózgu były u nich częstsze niż u zdrowych psychicznie młodych ludzi i dlatego takie nieprawidłowości neurologiczne mogą służyć za obiektywny wskaźnik, że dany nieletni pacjent ma zaburzenia psychotyczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Child Psychology and Psychiatry, Volume 53, Issue 3, pages 323–331, March 2012

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(1)
Komentarze