Zaloguj
Reklama

Miłość matki korzystna dla rozwoju mózgu u dziecka

Autorzy: Anna Pyka
Czas spędzany z dzieckiem
Fot. ojoimages
Czas spędzany z dzieckiem
(0)

Dzieci w wieku szkolnym, których matki pielęgnowały je we wczesnym okresie życia, mają bardziej rozwinięty hipokamp, strukturę kluczową dla procesów uczenia się, pamięci i odporności na stres.

Reklama

Nowe badania, przeprowadzone przez psychiatrów dziecięcych i neurologów z Washington University School of Medicine w St Louis, są pierwszymi, które pokazują, że zmiany w tym ważnym regionie mózgu u dzieci, są związane ze stopniem pielęgnacji dziecka przez matkę.


Należy zwracać większą uwagę na opiekę rodzicielską, ponieważ wychowanie ma bardzo duży wpływ na późniejszy rozwój młodego człowieka.

Przeprowadzono badania mózgu 92 ​​dzieci w wieku przedszkolnym, które miały objawy depresji lub były zdrowe psychicznie. Obrazowania wykazały, że dzieci bez depresji, które były pielęgnowane przez matki, miały hipokamp prawie o 10 procent większy niż dzieci, których matki nie angażowały się w pielęgnację dziecka.

Mimo, że biologiczne matki stanowiły 95 procent rodziców, których objęło badanie, naukowcy twierdzą, że skutki wychowania w mózgu mogą być takie same w przypadku pielęgnacji przez innych bliskich opiekunów: ojców, dziadków lub rodziców adopcyjnych.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Newswise

Reklama
(0)
Komentarze