Zaloguj
Reklama

Ministerstwo Pracy: Tylko psycholodzy będą mogli stosować psychoterapię

Autorzy: Bogusław Włodawiec
Ministerstwo Pracy: Tylko psycholodzy będą mogli stosować psychoterapię
Fot. medforum
(5)

Ustawa o zawodzie psychologa budzi liczne kontrowersje. Art. 4 mówi, że wykonywanie zawodu psychologa polega m.in. na stosowaniu psychoterapii i udzielaniu pomocy psychologicznej. Zaś art. 61 grozi karą ograniczenia wolności lub grzywny za świadczenie usług psychologicznych bez prawa wykonywania zawodu. Oznacza to, że tylko psycholodzy mogą stosować psychoterapię.

Reklama

Ponieważ w środowisku psychoterapeutów pojawiały się wątpliwości, jak należy interpretować ustawę, publikujemy pismo Ministra Pracy, zawierające wykładnię obowiązującego prawa. W piśmie tym Minister Pracy stwierdza, że zgodnie z ustawą prawo do stosowania psychoterapii mają wyłacznie psychologowie, wpisani na listę prowadzoną przez Regionalną Izbę Psychologów. A zatem osoby z innym wykształceniem - np. lekarze psychiatrzy, absolwenci resocjalizacji, pedagodzy, pielęgniarki i instruktorzy terapii uzależnień - nie mają prawa stosowania psychoterapii.

Sytuacji tej nie mogłoby nawet zmienić ewentualne rozporządzenie Ministra Zdrowia, gdyż ustawa daje mu wąskie uprawnienia w tej sprawie - jedynie co do określenia standardów stosowanie jej przez psychologów wobec różnego rodzaju chorych osób.

Zobacz także:
Pismo Ministra Pracy Roberta Kwiatkowskiego
Kontrowersje wokół ustawy o zawodzie psychologa
(http://www.psychologia.net.pl/katalog.php?level=201)

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Pismo Ministra Pracy Roberta Kwiatkowskiego

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze