Zaloguj
Reklama

Minuta (w) mądrości Anthony’ego deMello

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015. Stażystka Zespołu Leczenia Środowiskowego szpitala w Tworkach.
Czaszka
Fot. ojoimages
Czaszka
(5)

Jest jednym z tych autorów, których książki wznawiane są cyklicznie, wpływając na kolejne pokolenia czytelników. Aż trudno uwierzyć, że ten niezwykły człowiek odszedł od nas już prawie 30 lat temu.

Reklama

Trudno właściwie określić kim dokładnie był – hinduskim zakonnikiem, psychoterapeutą, przewodnikiem duchowym, pisarzem, mistykiem? Łączył kanony chrześcijaństwa z mądrością wschodu - za co w 1998 roku (a więc ponad 10 lat po śmierci!) Kościół katolicki skrytykował jego prace. W specjalnej notyfikacji stwierdzono, iż "teorie [te] nie są do pogodzenia z wiarą katolicką i mogą prowadzić do poważnych szkód". Mimo tego najbardziej znane prace de Mello - "Przebudzenie" czy "Wezwanie do miłości" wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród tych, którzy poszukują duchowego przywództwa. Swoją ogromną mądrość i wrażliwość deMello umiał przekazać w sposób prosty, dostępny dla wszystkich. Nie stronił od dowcipu; jego krótkie historyjki zawarte choćby w „Minucie mądrości” czy „Modlitwie żaby” nierzadko brzmią jak anegdoty, jednak zawsze niosą ze sobą głęboki sens. DeMello nawoływał do otwarcia się na siebie i otaczającą rzeczywistość, do prawdziwego doświadczania tu i teraz. Utworzony przez niego Instytut Sadhana w Indiach, zajmujący się kształceniem przewodników duchowych, działa do dziś.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze