Zaloguj
Reklama

Mity dotyczące depresji

Samotność
Fot. panthermedia
Samotność
(0)

Świadomość społeczeństwa na temat depresji – szczęśliwie – systematycznie się zwiększa. Wciąż jednak wśród ludzi krąży wiele mitów dotyczących zaburzeń depresyjnych. Depresja nie zawsze manifestuje się wyraźnym smutkiem i obniżeniem nastroju, farmakoterapia nie jest jedyną metodą jej leczenia, a ponadto zapaść na nią może człowiek będący w dowolnym wieku – nawet i dziecko. Dotyczące depresji mity zdecydowanie należy rozwiewać, ponieważ przez ich istnienie część obciążonych nią pacjentów po prostu nie otrzymuje niezbędnej im pomocy.

Reklama

Zaburzenia depresyjne stanowią jedne z najczęściej spotykanych u ludzi zaburzeń psychicznych. Tak jak jeszcze kilka lat temu problem ten był dla wielu osób całkowicie obcy i niezrozumiały, tak teraz – chociażby dzięki przeprowadzanym w mediach kampaniom – o depresji społeczeństwo wie coraz więcej. Nadal jednak wśród wielu osób krążą różne mity dotyczące zaburzeń depresyjnych.

Depresja to jednostka dość złożona – nie zawsze istnieje chociażby możliwość stwierdzenia tego, co do niej doprowadziło. Nie jest bowiem tak, że zaburzenia depresyjne rozwijają się wyłącznie u tych osób, które doświadczą jakiegoś traumatycznego wydarzenia – tego rodzaju zaburzenia psychiczne mogą rozwinąć się nawet i u osoby, która ma w pełni szczęśliwe życie rodzinne i zawodowe.

Zaburzenia depresyjne objawiają się nie tylko smutkiem, obniżonym nastrojem i utratą radości z rzeczy i czynności, które kiedyś były dla człowieka źródłem niebywałej przyjemności. Zdarza się – szczególnie u dzieci – że przejawem depresji jest niekoniecznie smutek, a bardziej drażliwość i ciągłe uczucie niepokoju. Tutaj warto zresztą od razu podkreślić, że na depresję zapaść może człowiek w dowolnym wieku – wystąpić ona może u młodego dorosłego, jak i u dziecka czy osoby starszej.

W przypadku seniorów trzeba nadmienić, że objawy depresyjne nie są jednym z czynników naturalnie związanych ze starością. Obniżony nastrój, przygnębienie, odizolowanie się od członków bliskiej rodziny czy skargi na liczne dolegliwości natury somatycznej nie są czymś typowym dla wieku starczego, lecz mogą być objawami depresji u seniora.

Mity dotyczące depresji koncentrują się również i wokół leczenia tego problemu. Otóż farmakoterapia zdecydowanie nie jest jedyną zalecaną metodą leczenia – tak naprawdę z wykorzystaniem samych tylko leków ciężko osiągnąć pełną poprawę, najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Mitem jest również to, że człowiek, któremu zalecane zostanie przyjmowanie antydepresantów, będzie je musiał zażywać już do końca życia. Owszem, w określonych sytuacjach rzeczywiście tak się zdarza, jednakże przy pierwszym epizodzie depresji leczenie farmakologiczne typowo prowadzone jest przez 6-12 miesięcy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze