Zaloguj
Reklama

Mózg w ciemności

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Jak ciemność manipuluje mózgiem [w:] Świat wiedzy, nr 3, marzec 2014
Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(4)

Co sekundę do naszego mózgu dociera ok. 11 milionów informacji odbieranych przez narządy zmysłów. Gdy zapada zmrok liczba docierających do niego informacji gwałtownie maleje. Jaki wpływ na działanie naszego mózgu ma brak światła?

Reklama

Odcięci od źródła światła zaczynamy się bać, widzimy zjawy, słyszymy dziwne dźwięki.

Dlaczego tak się dzieje?

W trakcie dnia kora wzrokowa, odpowiedzialna za przetwarzanie informacji wizualnych działa na najwyższych obrotach. W nocy natomiast liczba informacji docierających do tej części mózgu zostaje zredukowana nawet o 80%.

Z tego powodu mózg zaczyna się “nudzić” i tworzy nadinterpretacje. Wtedy właśnie powstają duchy i czający się za rogiem mordercy - mózg dopowiada sobie to czego nie jest w stanie zobaczyć. Kora wzrokowa nie zmniejsza w nocy swojej aktywności, mimo braku bodźców wzrokowych.

Okazuje się, że ta część mózgu wykazuje zdolność do przeprogramowania się na odbiór innych bodźców - wyostrza się nasz słuch i węch. Odbiór bodźców dotykowych też ulega polepszeniu.

Długotrwałe odcięcie od światła może być torturą, nazywane jest deprywacją sensoryczną. Osoby poddawane takim torturom mają wyraźnie pogorszoną pamięć, zaburzenia mowy, problemy ze snem i oddawaniem moczu oraz znacznie nadszarpniętą psychikę.

Reklama
(4)
Komentarze