Zaloguj
Reklama

MZ przedstawiło nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Wizyta z dzieckiem u psychologa
Fot. medforum
Wizyta z dzieckiem u psychologa
(0)

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Według nowych założeń dzieci i młodzież mają być w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania. 

Reklama

Nowy model ma składać się z trzech poziomów opieki dla dzieci i młodzieży. Pierwszy poziom - Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, zatrudniające psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Drugi poziom to Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym można skorzystać z porady psychiatry. Trzeci poziom to Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej (oddział psychiatryczny).

Według założeń ministerstwa podstawą planowanego modelu powinny być ośrodki psychologiczno-psychoterapeutyczne, które mogłyby zasięgać pomocy ze strony specjalistów pracujących na innych poziomach referencyjnych. Rozwiązanie takie stanowiłoby przeciwieństwo obecnych rozwiązań, w których często przyjęcie na oddział psychiatryczny (np. po podjętej próbie samobójczej) jest pierwszym kontaktem nieletniego z jakąkolwiek formą opieki. Nowy model ma odciążyć Szpitalne Oddziały Ratunkowe i Izby Przyjęć. 

Ministerstwo Zdrowia podjęło również działania, które mają na celu rozwój kompetencji kadr specjalistów zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego najmłodszych. W związku z tym zdecydowano się na wprowadzenie regulacji dotyczących nowych zawodów:

  • specjalizacja psychoterapia dzieci i młodzieży (wprowadzona rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2019 r., program specjalizacji został ogłoszony w czerwcu 2019 r.);
  • kwalifikacja rynkowa „Prowadzenie terapii środowiskowej dzieci i młodzieży” (włączona do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2018 r. );
  • nowy program specjalizacji z psychologii klinicznej w zakresie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży (kwiecień 2018 r.).

Nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży ma zostać wdrożony na koniec I kwartału 2020 roku. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze