Zaloguj
Reklama

Najczęstsze przyczyny bezsenności

Autorzy: Szymon Hoppe
Bezsenność u osób starszych
Fot. Shutterstock
Bezsenność u osób starszych
(0)

Bezsenność u pacjenta rozpoznać można już na podstawie zgłaszanych przez niego subiektywnych dolegliwości.

Reklama

Kryteria to zaburzenia długości lub jakości snu, oceniane na podstawie zgłaszania odczuwanego przez pacjenta:

  •    pogorszenia codziennego funkcjonowania,
  •    pogorszenia jakości życia.

Objawy te muszą utrzymywać się przez ponad miesiąc. W takim wypadku zwykle warto każdorazowo sięgnąć po pomoc specjalisty (psychiatry lub psychologa).

Najczęstsza forma bezsenności to bezsenność psychofizjologiczna. Jest ona związana ze stresem czy trudną sytuacją życiową, w wyniku których zwiększone napięcie i niepokój początkowo nie pozwalają zasypiać i utrzymywać snu, a po pewnym czasie wzorce te utrwalają się.

Kolejna najczęstsza przyczyna bezsenności to RLS (z ang. restless legs syndrome) – zespół niespokojnych nóg – choroba neurologiczna, która wymaga leczenia u specjalisty.

Trzecia z najczęściej rozpoznawanych przyczyn bezsenności to tzw. zespół opóźnionej fazy snu (DSPS, delayed sleep phase syndrome). Rozpoznaje się ją, jeżeli długość i jakość snu pacjenta są prawidłowe – przesypia odpowiednią ilość godzin bez przebudzeń, natomiast senność pojawia się u niego zbyt późno – zwykle nawet około godziny drugiej nad ranem. W takim wypadku zaleca się zadbanie o higienę snu, a czasami wprowadza się fototerapię – wystawianie na działanie bardzo jasno świecącej lampy (2500-10000 luksów) o wczesnych, porannych porach. Działa to m.in. regulująco na szyszynkę, melatoninę i ostatecznie rytm okołodobowy.

Odwrotną sytuacją (dużo rzadszą niż DSPS) jest zespół przyspieszonej fazy snu. Dotyka on częściej osób starszych i objawia się występowaniem senności we wczesnych godzinach wieczornych i przebudzeniem po przespaniu odpowiedniej ilości godzin – bardzo wczesnym rankiem lub nawet w nocy. Analogicznie ekspozycja na światło o dużej intensywności wczesnym wieczorem przynosi często pozytywne efekty, m.in. hamując wydzielanie melatoniny w szyszynce.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze