Zaloguj
Reklama

Naltrekson poprawia jakość życia uzależnionych od alkoholu

Autorzy: Piotr Kurzac
Naltrekson poprawia jakość życia uzależnionych od alkoholu
Fot. medforum
(0)

Podawanie XR-NTX, preparatu zawierającego naltrekson, w postaci comiesięcznych zastrzyków o przedłużonym działaniu zmniejsza nasilenie objawów uzależnienia podnosząc jakość życia alkoholików.

Reklama

W styczniowym numerze „Alcoholism: Clinical and Experimental Research” opublikowano doniesienie o wyniku półrocznych badań nad wpływem naltreksonu na zmniejszenie natężenia spożycia alkoholu przez osoby odeń uzależnione co wpływa na polepszenie ich jakości życia.

Dr. Helen M. Pettinati z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stanowego w Filadelfii wraz zespołem przeprowadziła badanie randomizowanej próby 624 pacjentów podzielonych na trzy grupy:
- 205 osób otrzymujących iniekcje XR-NTX w dawce 380 mg;
- 210 osób otrzymujących dawkę 190 mg;
- 209 osób otrzymujących placebo.
Ponadto uczestniczyli oni w 12 sesjach psychoedukacyjnych poświęconych skutkom uzależnienia.

Wyjściowo ustalono dysfunkcje badanych w zakresie zdrowia tak fizycznego jak i psychicznego oraz w zakresie funkcjonowania społecznego i zawodowego. Pełny cykl badań ukończyło 2/3 osób uczestniczących w eksperymencie. Badacze podkreślają, że uzyskane wyniki wskazują na znaczącą poprawę stanu i funkcjonowania badanych otrzymujących preparat w wyższej z  dawek od przyjmujących placebo.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze