Zaloguj
Reklama

Naukowcy przywracają utraconą pamięć u myszy mających zaburzenia podobne do choroby Alzheimera

Naukowcy przywracają utraconą pamięć u myszy mających zaburzenia podobne do choroby Alzheimera
Fot. ojoimages
(0)

Wyniki badań wskazują, że wszyscy powinniśmy być zajęci i zaangażowani, aby zapobiec zmianom typowym dla choroby Alzheimera.

Reklama

W nowych badaniach myszy, które metodami bioinzyniernyjnymi zmuszono do naśladowania osłabionej pamięci u cierpiących na chorobę Alzheimera, odzyskały pamięć - przez umieszczenie w stymulujących środowiskach lub przez otrzymywanie leku powszechnie używanego do zwalczania raka.
Chociaż badania są we wczesnym etapie, "rzeczywiście dają nadzieję ludzkim pacjentom, szczególnie tym z demencją," stwierdził starszy badacz Li-Huei Tsai, profesor nauk o mózgu i procesach poznawczych z Instytutu Uczenia i Pamięci imienia Picowera przy Instytucie Technologii Massachusetts (MIT). Jej zespół opublikował te wyniki badań w 29 kwietnia w internetowym wydaniu czasopisma "Nature". Pracując z mysim modelem, grupa Tsai najpierw wytrenowała pewna liczbę gryzoni do wykonywania pewnej liczby zadań. Następnie wywołano podobną do choroby ALzheimera utratę neuronów, która uszczupla pamięć. Jednak te myszy, które trzymana we "wzbogaconym" środowisku - pomieszczeniach pełnych półek, żerdzi, materiału służącego do budowy gniazd, tuneli i (szczególnie) innych myszy - były w dalszym ciągu zdolne do używania swojej pamięci do znajdowania swojej drogi przez labirynty, w których nauczyły sie nawigować wiele tygodni wcześniej. Podobne wyniki zostały uzyskane, kiedy myszy z wywołaną utratą pamięci otrzymały nowy typ leku zwany inhibitorem deacetylazy histonów (HDAC).

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • MedLine

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze