Zaloguj
Reklama

Naukowcy wymyślili sposób na “wydłużenie doby”

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Focus nr 221, luty 2014
Sen
Fot. ojoimages
Sen
(0)

Zespół polskich naukowców wymyślił sposób na zastąpienie snu monofazowego, trwającego najczęściej 8 godzin na sen polifazowy składający się z kilku krótkich drzemek.

Reklama

Według naukowców możliwe jest skrócenie czasu snu wymaganego przez organizm nawet do 2 godzin. Naukowcy stworzyli specjalną maskę do snu polifazowego, której zadaniem jest wybieranie najlepszej pory na drzemkę i pobudkę. Jest to możliwe poprzez monitorowanie napięcia mięśni, ruchu gałek ocznych i fali mózgu. Na podstawie tych parametrów maska wybiera optymalny czas drzemki, tak aby była ona jak najbardziej efektywna.

Dane odczytywane przez urządzenie mają być przesyłane do smartfona, który posiada aplikację służącą do analizy otrzymywanych informacji. Na podstawie tych danych urządzenie “wie” kiedy najlepiej zakończyć drzemkę. Dzięki masce do snu polifazowego możliwe byłoby aktywniejsze wykorzystanie doby bez tracenia czasu na sen, przy jednoczesnym podniesieniu naszej sprawności dzięki bardziej efektywnemu wypoczynkowi.

Pomysł skrócenia snu ma tyle samo sympatyków co sceptyków. Ci drudzy uważają, że sen polifazowy ma o wiele mniejszą wydajność biologiczną i nie spełnia swojej funkcji.

Reklama
(0)
Komentarze