Zaloguj
Reklama

Nerwica natręctw – co oznacza i jakie są jej formy?

Omówienie diagnozy przez lekarza pacjentowi
Fot. medforum
Omówienie diagnozy przez lekarza pacjentowi
(2)

Nerwica natręctw zaliczana jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i może pojawić się w każdym wieku. Chorobie tej towarzyszy występowanie natrętnych myśli, a także wykonywanie określonych czynności, które utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Temu wszystkiemu towarzyszy lęk i niepokój. Nerwica natręctw dotyka dużą część naszego społeczeństwa.

Reklama

Nerwica natręctw w dużym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie pacjenta. Dotyczy to zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Pojawiają się obsesyjne myśli bądź przymus wykonywania określonych czynności. Pojawiają się one mimowolnie i nie jesteśmy w stanie ich wyprzeć. Myślenie w sposób racjonalny nie jest możliwe.

Wśród najczęściej spotykanych natrętnych myśli u pacjentów znajdują się te mówiące o:

  • konieczności ładnego, schludnego wyglądu,
  • niebezpieczeństwach związanych ze spotkaniem konkretnej osoby,
  • zachowaniu nadmiernej czystości (ciągłe sprzątanie, odkurzanie, wycieranie mebli),
  • zgubieniu jakiegoś przedmiotu np. torebki, portfela, dokumentów,
  • konieczności ciągłego mycia rąk.

Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Początkowo może on próbować ukryć swoje natręctwa, z czasem jednak nie jest w stanie nad nimi zapanować i zauważalne są one dla rodziny oraz znajomych.

Czynności powtarzane przez pacjenta z nerwicą natręctw są zbędne ale musi on je wykonać. Czuje w związku z tym przymus. Wielu pacjentów dotkniętych nerwicą natręctw cały czas kontroluje swój stan zdrowia np. sprawdza tętno, oddech, ciśnienie.

Natręctwa mogą przybierać także formę absurdu, między innymi w sytuacji, gdy pacjent np. liczy zapałki w pudełku, wraca się kilkanaście razy do domu by sprawdzić czy zakręcił kran, powtarza kilka razy wcześniej przeczytany tekst, bądź wielokrotnie poprawia wcześniej ustawioną książkę na półce.

Obsesje oraz kompulsje

Pojawiają się najczęściej okresowo, po czym ustępują (mają różne nasilenie). Pacjenci z nerwicą natręctw zawsze wymagają leczenia.

Stosuje się nie tylko farmakoterapię, ale także psychoterapię (indywidualną oraz grupową). Bardzo ważną kwestią jest wsparcie ze strony rodziny oraz bliskich. W wielu przypadkach wymaga to ogromnego zrozumienia i cierpliwości.

 

 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Fuller G. Badanie neurologiczne - to proste, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
    2. Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004,.
    3. Bassetti C., Daetwyler C., Mumenthaler M. Diagnostyka różnicowa w neurologii, Urban & Partner, Wrocław 2008.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze