Zaloguj
Reklama

Nerwica żołądka a wizyta u psychiatry i neurologa

Współautorzy: dr n. med. Magdalena Justyna Kcperska
Stres
Fot. Panthermedia
Stres
(3)

Jelito spastyczne, inaczej nerwica żołądka dotyka kilka milionów ludzi na świecie. Objawy tego schorzenia są bardzo nieprzyjemne dla pacjentów ale większość osób nie wie co jest przyczyną takiej reakcji organizmu. Najnowsze doniesienia naukowe pokazują, że problem ten dotyka coraz większej ilości osób w różnym wieku. Co powinniśmy wiedzieć o jelicie spastycznym? Czy jest ono niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta? Czy należy udać się na wizytę do psychiatry oraz neurologa?

Reklama

Lęk, stres, niepokój, życie w ciągłym biegu, nieregularne odżywianie oraz zażywanie różnego rodzaju suplementów diety prowadzą do zaburzeń nie tylko ze strony układu nerwowego czy krwionośnego ale także pokarmowego. Wszystko to w znaczący sposób odbija się także na naszych emocjach i psychice. Lęk jest normalną i naturalną ludzką emocją, która chroni przed różnego rodzaju zagrożeniami. Niestety długotrwały stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na dzień dzisiejszy stereotyp pacjenta dotkniętego chorobą psychiczną uległ zmianie. Ludzie cierpiący na tego typu schorzenia mogą mieć różnego rodzaju objawy somatyczne, które są wynikiem zaburzeń psychiki. Zaburza to wszystkie sfery funkcjonowania człowieka.  

Jelito spastyczne, zespół jelita nadwrażliwego czy inaczej nerwica żołądka to schorzenie, które dotyka coraz większej grupy osób. Symptomy nerwicowe w znacznym stopniu zakłócają prawidłowe funkcjonowanie narządów u ludzi w tym dysfunkcje żołądkowe oraz jelitowe. Doniesienia neurologów oraz psychiatrów pokazują, „że istnieje silny związek pomiędzy zaburzeniami somatycznymi obecnymi w nerwicach a przeżywanymi emocjami”. Komórki nerwowe obecne w układzie pokarmowym posiadają kilka cech wspólnych z tymi, które wchodzą w skład układu nerwowego. To współdziałanie, według naukowców jest bardzo silne.

Fizjologia każdego człowieka jest jak wykazano nierozerwalnie związana z psychiką człowieka. W nerwicy żołądka charakterystycznymi objawami są:

 1. Biegunka
 2. Zaparcia
 3. Mdłości
 4. Bóle żołądka
 5. Skurcze żołądka i jelit
 6. Uczucie tzw. guli w gardle oraz ucisku
 7. Ból w klatce piersiowej
 8. Wymioty
 9. Problemy z pobieraniem i trawieniem pokarmu
 10.  Utrata wagi ciała
 11. Niestrawność
 12. Kłucie w okolicach narządów

Nerwica żołądka należy do nerwic wegetatywnych i zawsze wymaga leczenia specjalistycznego. Nieleczona może prowadzić do powstawania wrzodów żołądka a także dwunastnicy. W przypadku nerwicy żołądka konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego jednakże pod kontrolą neurologa oraz psychiatry. Stosowane są nie tylko środki uspokajające a także przeciwlękowe. Zadaniem tych drugich jest blokowanie przewodzenia impulsów nerwowych co w konsekwencji w znacznym stopniu zmniejsza zdenerwowanie, napięcie, niepokój czy lęk. Drugą bardzo ważną formą leczenia jest psychoterapia. Stosowana jest także bardzo często muzykoterapia, malarstwo, czytanie książek czy techniki relaksacyjne. Pacjentom zalecana jest także aktywność fizyczna. Oczywiście forma leczenia dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb i nasilenia objawów nerwicy żołądka.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze