Zaloguj
Reklama

Neuroprzekaźniki – funkcje i związek z zaburzeniami psychicznymi

Fot. panthermedia
(0)

O neuroprzekaźnikach w psychiatrii mówi się dużo – zwraca się uwagę chociażby na ich rolę występowaniu depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej czy schizofrenii. Czym są neuroprzekaźniki, jakie substancje są zaliczane do tej grupy i jakie są funkcje neurotransmiterów w ludzkim organizmie?

Reklama

Układ nerwowy stanowi jeden z najbardziej rozbudowanych układów w ludzkim organizmie. Jedną z jego podstawowych składowych są komórki nerwowe, którymi przesyłane są impulsy nerwowe. Dochodzi do tego z wykorzystaniem specyficznych cząsteczek, którymi są neuroprzekaźniki (neurotransmitery).

Do grupy neurotransmiterów zaliczane są przeróżne substancje, wśród podstawowych wymieniane są:

  • adrenalina,
  • noradrenalina,
  • serotonina,
  • acetylocholina,
  • dopamina,
  • kwas gamma-aminomasłowy (GABA),
  • endorfiny.

Część z nich to neuroprzekaźniki aktywujące, inne z kolei mają działanie hamujące.

Funkcje neuroprzekaźników w ludzkim organizmie są niezwykle istotne – mają one bowiem wpływ na szereg rozmaitych procesów. Substancje te wpływają bowiem zarówno na czynność serca, jak i częstość oddychania czy procesy trawienne. Od neurotransmiterów zależny jest także ludzki apetyt, nastrój (serotonina bywa nawet określana mianem hormonu szczęścia) czy cykl snu.

Biorąc pod uwagę to, jak duże znaczenie na funkcjonowanie organizmu mają neuroprzekaźniki, raczej nie dziwi to, że rozmaici badacze prowadzili badania na ich temat. Przyniosły one wiele zaskakujących wniosków, okazało się bowiem, że nieprawidłowości dotyczące ilości poszczególnych neurotransmiterów mogą być związane z występowaniem m.in. zaburzeń depresyjnych, schizofrenii czy choroby Parkinsona.

Ogólnie psychiatria w dużym stopniu skupiona jest na tych cząsteczkach – w końcu chociażby leki psychotropowe wpływają na stężenia różnorakich neuroprzekaźników (jako przykład można tutaj podać leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze