Zaloguj
Reklama

Niebezpieczne odchudzanie

Autorzy: Piotr Kurzac
Mierzenie centymetrem
Fot. ojoimages
Mierzenie centymetrem
(5)

Masowa sprzedaż środków odchudzających przez Internet przyczynia się do wzrostu poziomu zagrożenia dla zdrowia i życia związanego ze stosowaniem ich bez nadzoru lekarskiego.

Reklama

Meizitiang, Lida, Meridia, Zelixa czy Adipex - to tylko niektóre z handlowych nazw środków pozwalających, wg producentów i sprzedawców, szybko i bez wyrzeczeń zeszczupleć. Są one dostępne przez Internet, pomimo że oficjalnie można je nabyć tylko na receptę w aptece. Sprzyja to również rozprowadzaniu ich fałszywych wersji. Notabene sprzedaż Adipexu jest zabroniona w Polsce, podobnie jak i wielu krajach Europy ze względu na zawartą w nim pochodą amfetaminy mogącą prowadzić do uzależnienia. Natomiast w Republice Czeskiej, gdzie jest produkowany, można go kupić na receptę, również wystawioną w Polsce.
Na wniosek inspektora farmaceutycznego złożony do prokuratury policja w toku wszczętego postępowania zatrzymała ponad 20 osób związanych z handlem Adipexem, a część portali aukcyjnych (m. in. Allegro) przestało pośredniczyć w ich sprzedaży. Jednak patologiczny popyt na te medykamenty tworzący szeroki rynek zbytu uniemożliwia likwidację tego zjawiska.
Lekarze bariatrzy (zajmujący się leczeniem otyłości) przestrzegają przed stosowaniem tych preparatów przez osoby nie mające nadwagi wg wskaźnika BMI oraz poniżej 16 roku życia. Wymieniają potencjalne skutki uboczne takie jak przyspieszenie tętna, odwodnienie organizmu, wysuszenie skóry i błon śluzowych, bezsenność czy gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi prowadzący niekiedy do wylewu krwi do mózgu skutkującego kalectwem lub śmiercią. Niestety, te przestrogi i racjonalne argumenty nie przekonują osób (głównie kobiet), bądź to z zaburzonym obrazem własnego ciała, bądź też realnie otyłych, lecz pragnących pozbyć się w ciągu miesiąca nadmiernych kilogramów gromadzonych przez lata.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze