Zaloguj
Reklama

Niestabilna praca może pogorszyć zdrowie psychiczne u młodych ludzi

Wypalenie zawodowe
Fot. panthermedia
Wypalenie zawodowe
(5)

Niepewny i niestabilny początek życia zawodowego może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne w późniejszych latach. Wskazały na to badania hiszpańskich naukowców.

Reklama

Hiszpania jest jednym z krajów Unii Europejskiej o najniższych wskaźnikach zatrudnienia. Posiada również bardzo wysoki odsetek umów o pracę czasową. Jedną z najbardziej dotkniętych tym problemem grup są młodzi ludzie.

To właśnie na nich skupiło się nowe badanie. Badacze zajęli się związkiem między formą początku życia zawodowego a późniejszą absencją (nieobecnością w pracy) z powodu zaburzeń psychicznych.

Badania przeprowadzono na grupie 1379 osób, którzy w 2002 roku mieli między 18 a 28 lat. Wskazano, że w latach 2012-2014 wszystkie te osoby przynajmniej raz doświadczyły absencji z powodu zaburzeń psychicznych. Badacze przeanalizowali, jak wyglądały pierwsze lata życia zawodowego uczestników. 

Praca w dużych firmach jako potencjalna zaleta

Jest to nowe podejście, w ramach którego oceniono, w jaki sposób różne umowy, sytuacja w zakresie zatrudnienia, bezrobocie lub okresy bez zabezpieczenia socjalnego mogą wpływać na rozwój zdrowia psychicznego młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy – powiedziała Mònica Ubalde-López z Barcelona Institute for Global Health, koordynatorka badań .

Uczestnicy o bardziej stabilnym życiu zawodowym mieli mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości pojawią się dni, kiedy przez problemy psychiczne będą mieli absencję w pracy. 

Badanie pokazało również, że praca w dużych firmach na początku kariery wiązała się z lepszym zdrowiem psychicznym w bardziej dojrzałym wieku.

Autorzy przypominają, że obecnie niepewność zatrudnienia zwiększa pandemia koronawirusa.

Nasze wyniki pokazują, że niepewny rynek pracy może kształtować przyszłe zdrowie młodych ludzi. Powinno to być również uwzględnione w przyszłości w polityce zdrowia publicznego – dodali. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze