Zaloguj
Reklama

Nowe doniesienia o tym, dlaczego ruch pomaga pacjentom z depresją

Wycieczka rowerowa
Fot. medforum
Wycieczka rowerowa
(0)

Zaburzenia depresyjne można leczyć z wykorzystaniem farmakoterapii oraz psychoterapii, uczeni wciąż jednak poszukują nowych metod, które również pozwalałyby poprawiać stan pacjentów zmagających się z tym problemem. Zasadniczo od lat wspomina się o tym, że korzystnie na stan pacjentów z depresją wpływać może aktywność fizyczna – do końca jednak nie wiadomo, dlaczego ruch może poprawiać nastrój. Nowe informacje na ten temat przedstawili specjaliści z Iowa State University.

Reklama

Prace dotyczące nowych możliwości leczenia depresji są w pełni uzasadnione – jednostka ta jest bowiem bardzo częsta, według statystyk w samych tylko Stanach Zjednoczonych cierpi na nią ponad 8% osób powyżej 20. roku życia. Rozważane jest wykorzystanie różnych innych od tradycyjnych – czyli od farmakoterapii i psychoterapii – metod, takich jak chociażby medytacja. Dużo uwagi kieruje się ku roli aktywności fizycznej u pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi i temu właśnie zagadnieniu przyglądali się badacze z Iowa State University.

Amerykanie swoje analizy prowadzili w grupie 17 kobiet, które miały od 20 do 60 lat i u których została zdiagnozowana depresja. Kobiety proszono o ćwiczenia na rowerach stacjonarnych – podczas jednych 30-minutowych sesji ćwiczyły one z narzuconą przez badających intensywnością, podczas innych sesji pacjentki ćwiczyły dowolnie z taką intensywnością, z jaką same chciały. Przed i bezpośrednio po ćwiczeniach pobierano od nich próbki krwi, oprócz tego po 10 i 30 minutach od zakończenia aktywności pacjentki wypełniały kwestionariusz, w którym widniały m.in. pytania o ich samopoczucie i nastrój.

Badaczom udało się stwierdzić, że po wysiłku dochodziło do zwiększenia poziomu endokanabinoidów we krwi badanych – co ciekawe, zauważalnie wyraźny wzrost ilości tych substancji we krwi następował w przypadku ćwiczeń wykonywanych przez pacjentki z zaleconą przez lekarzy intensywnością. Dla samych autorów badania było to dość zaskakujące – wysunęli oni hipotezę, że podejmowanie aktywności fizycznej zgodnej z zaleceniami specjalisty może mieć psychologiczny, ale i biologiczny wpływ na to, że taka aktywność przynosi większą poprawę nastroju.

Tak naprawdę nadal do końca nie jest jasne, dlaczego ruch pomaga pacjentom z depresją – wiadomo natomiast to, że aktywność fizyczna rzeczywiście poprawia nastrój, dlatego osoby z zaburzeniami depresyjnymi należy po prostu zachęcać do uprawiania sportu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze