Zaloguj
Reklama

Nowe metody skriningowania i leczenia raka szyjki macicy znacząco zmniejszają ilość stanów przednowotworowych.

Nowe metody skriningowania i leczenia raka szyjki macicy znacząco zmniejszają ilość stanów przednowotworowych.
Fot. panthermedia
(0)

Nowe badanie prowadzone przez naukowców z Columbia University Center dowiodły skuteczności i bezpieczeństwa stosowania dwóch prostych narzędzi diagnostycznych w zmniejszaniu ilości stanów przednowotworowych szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest główną przyczyną zgonów kobiet w krajach rozwiniętych.

Reklama

W pracy omówione zostały dwie metody badań typu "screen-and-treat" (skrining i terapia): test DNA na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz badanie przy zastosowaniu kwasu octowego (VIA).

Metody te wykazały bardzo dobrą skuteczność identyfikacji stanów przednowotworowych w szyjce macicy w porównaniu do tradycyjnego badania skrinigowego opierającego się o badanie cytologiczne. Przedstawiane badanie jest pierwszym opisującym analizę tych metod pod kątem skuteczności w zmniejszaniu prewalencji stanów przednowotworowych szyjki macicy.

"Są to wysoce skuteczne i niedrogie metody mające na celu zmniejszenie ilości możliwych do uniknięcia przypadków zgonów z powodu raka szyjki macicy na całym świecie- zwłaszcza w najuboższych państwach"- twierdzi doktor Thomas C. Wright, główny autor badania.

Praca została opublikowana w listopadowym numerze Journal of the American Medical Association. W grupie badanej zebrano 6555 kobiet nieciężarnych, w wieku 35 do 65 lat. Badania prowadzono w okresie od grudnia 2000 do grudnia 2002 na terenie kliniki w Khayelitsha w Południowej Afryce. U wszystkich pacjentek wykonano badania skriningowe przy zastosowaniu testów DNA HPV i VIA. Następnie grupę badaną podzielono na trzy podgrupy: grupa pacjentek z pozytywnym wynikiem testu na DNA HPV leczona krioterapią; grupa pacjentek z pozytywnym wynikiem testu VIA leczona krioterapią oraz grupa kontrolna.

Pacjentki zgłosiły się ponownie do kliniki po upływie 6 i 12 miesięcy od wykonania zabiegu w celu wykonania badań uzupełniających. Po upływie 6 miesięcy wykazano 77% spadek ilości przypadków CIN 2+ w grupie z pozytywnym wynikiem testu na HPV w porównaniu do wyników grupy kontrolnej oraz 37% spadek w grupie z testem VIA w porównaniu do grupy kontrolnej.

Każdego roku pojawia się prawie pół miliona przypadków raka szyjki macicy a szacuje się, iż ilość zgonów spowodowana tą chorobą sięga prawie 1/4 miliona. 80% z tych przypadków dotyczy krajów mniej rozwiniętych. Ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy w okresie życia kobiety z krajów słabo rozwiniętych wynosi około 2 do 4%

Programy związane z badaniami cytologicznymi, które przyczyniły się do znaczącego zmniejszenia ilości przypadków raka szyjki macicy w USA i Europie oraz innych rozwiniętych częściach świata niestety nie są łatwe do wdrożenia w wielu słabo wyposażonych pod względem medycznym krajach.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Columbia University Medical Center, USA

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze