Zaloguj
Reklama

Nowy sposób leczenia zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych

Autorzy: Anna Pyka
Choroba
Fot. ojoimages
Choroba
(1)

Natrętne myśli krążące wokół rzeczy które mieliśmy zrobić, a nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy (np. zamknięcie drzwi na klucz), mogą doprowadzić do nałogowej kontroli. To wyniszczające zaburzenie, które utrzymuje cierpiącego w nieskończonym cyklu lęku i zwątpienia.

Reklama

Naukowcy z Concordia University testują nowe podejście do leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, które może oznaczać poprawę jakości życia niezliczonych ludzi.

Nowy sposob leczenia opiera się na wcześniejszych wynikach badań, które wykazały, że osoby cięrpiące na tego typu zaburzenia, zmuszone są do ciągłego sprawdzania elementów swojego otoczenia, z powodu zawyżonego poczucia odpowiedzialności. Wykonując te pozornie bezsensowne powtórzenia, pacjent narażony jest na utratę zaufania wobec samego siebie.

Poprzez modyfikację zawyżonego poczucia osobistej odpowiedzialności pacjenta i zmniejszenie powagi przewidywanych nieszczęść, cykl można odwrocić. Nowy sposób kładzie nacisk na to, co ludzie myślą, a nie na to co robią.

Proponowane leczenie obejmuje ćwiczenia polegające na normalizacji zbyt wysokiego poczucia odpowiedzialności, poprzez przywrócenie zaufania do samego siebie, zmniejszenie poczucia wątpliwości i poczucia winy, pozostawiając pacjentów z nowym spojrzeniem na siebie i świat.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Concordia University (10.04.2012)

Kategorie ICD:


Reklama
(1)
Komentarze