Zaloguj
Reklama

Objawy psychotyczne u Chopina – czy przyczyną była padaczka?

Fortepian
Fot. ojoimages
Fortepian
(2)

Padaczka psychoruchowa możliwą przyczyną widzenia duchów przez Chopina.

Reklama

Przyczyna przedwczesnej śmierci Fryderyka Chopina była przedmiotem wielu dociekań (rozważano: gruźlicę, mukowiscydozę, choroby wątroby). Mniej przebadanym tematem są jego problemy psychiczne i neurologiczne.

Manuel Vázquez Caruncho i Franciso Brañas Fernández Kompleksu Szpitalnego Xeral-Calde w Lugo (Hiszpania) opublikowali w internetowym wydaniu czasopisma „Medical Humaniteis” z 24 stycznia analizę wspomnień pozostawionych przez wielkiego kompozytora, jego przyjaciół i uczniów. Zgodnie z nimi Chopinowi zdarzało się nie rozpoznawać ich podczas gry na fortepianie w środku nocy, doświadczać obecności i skradania się „gromad duchów”, postrzegania znajomych jako martwych i czucia, że jest się „jak para”.

Ponieważ objawy doznawane przez artystę miały charakter wzrokowy a nie słuchowy i nie miał on problemów z oczami ani migrenowych bólów głowy, autorzy omawianego artykułu doszli do wniosku, że największy polski kompozytor cierpiał na padaczkę psychoruchową (temporal lobe epilepsy). Chociaż sami badacze dostrzegają, że ich „pośmiertna diagnoza” nie jest do końca przekonująca, ich propozycja zdaniem Erica Altschuler ze Szkoły Medycznej New Jersey w Newark (USA) jest „dobra” i zachęcająca do myślenia, ponieważ padaczka stanowi bardzo powszechny problem zdrowotny.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze