Zaloguj
Reklama

Objętość istoty szarej u chorych na schizofrenię

Współautorzy: Tsutomu Takahashi
Objętość istoty szarej u chorych na schizofrenię
Fot. Shutterstock
(0)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań pacjenci ze schizofrenią charakteryzują się zmniejszoną objętością istoty szarej w górnym zakręcie skroniowym.

Reklama

Nieprawidłowości w budowie górnego zakrętu skroniowego - części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie bodźców słuchowych oraz sprawność w wysławianiu się i utrzymywaniu kontaktów społecznych - często występują u osób chorych na schizofrenię. Tsutomu Takahashi z Uniwersytetu Melbourne w australijskim stanie Victoria i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem ponad stu pacjentów z chorobą Bleulera, kilkudziesięciu z zaburzeniami afektywnymi i innymi psychozami a także podobną liczbę zdrowych przedstawicieli grupy kontrolnej.

Zgodnie z publikacją w  internetowym wydaniu czasopisma "Schizophrenia Research" dzięki zastosowaniu obrazowania rezonansu magnetycznego naukowcom udało się stwierdzić, że u chorych na schizofrenię występuje znacznie mniejsza objętość istoty szarej niż u pozostałych osób. Wynik ten okazał się być niezależnym od rodzaju zażywanych przez pacjentów z chorobą Bleulera leków. Zdaniem badaczy następnym krokiem powino być ustalenie, jak wyżej opisana nieprawidłowość wpływa na objawy kliniczne i funkcje poznacze osób chorych na schizofrenię.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze