Zaloguj
Reklama

Od maja znikną papierosy mentolowe. Czy zmniejszy to liczbę palaczy?

Palenie papierosów wśród młodzieży
Fot. Shutterstock
Palenie papierosów wśród młodzieży
(0)

Palacze mają ostatnio pod górkę. W styczniu ceny tytoniu poszły w górę, ze względu na podniesienie akcyzy. To jednak nie koniec podwyżek, akcyza będzie bowiem podwyższana sukcesywnie w ciągu kilku lat, a paczka papierosów ma kosztować nawet 60 zł. To więcej niż w Norwegii, gdzie papierosy są najdroższe na świecie, a za paczkę trzeba zapłacić ok. 50 zł. Kolejnym ciosem dla palaczy ma być zakaz sprzedaży mentolowych papierosów, które mają zostać wycofane z rynku już w maju 2020 roku. 

Reklama

Unia Europejska stoi na stanowisku, że papierosy mają smakować tytoniem i niczym innym. Mają nie zachęcać i nie uatrakcyjniać samego procesu palenia. A dodawanie do nich smaków uatrakcyjnia palenie. Już w 2016 roku dyrektywa unijna, regulująca rynek papierosów zakazała produkcji i sprzedaży papierosów aromatyzowanych, teraz z rynku mają zniknąć papierosy mentolowe. 

Regulacje te mają za zadanie zmniejszyć liczbę palaczy, jednak propozycje zmian przepisów w unijnej dyrektywie wydają się być kontrowersyjne ograniczając wolność obywateli. W niektórych miejscach w Polsce już w grudniu ciężko było kupić papierosy mentolowe, ze względu na fakt, że wielu palaczy od kilku miesięcy robi sobie zapasy. 

Według badań ponad 30 procent wszystkich palaczy wybiera w Polsce popularne mentole bądź papierosy z kapsułkami. Jest to jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. Ten rodzaj tytoniu najczęściej wybierają kobiety, uważając, że lepiej jest, kiedy po zapaleniu papierosa pachną mentolem, a nie tytoniem.

Droższe papierosy mogą być jeszcze większym ciosem dla palaczy

Dużo większym ciosem dla palaczy mogą być planowane podwyżki cen. Resort zdrowia i Ministerstwo Finansów planują bowiem, aby akcyza na papierosy i alkohol wzrosły do 70% w 2028 roku. 

Czy wycofanie z rynku papierosów mentolowych i podniesienie cen sprawią, że większa liczba palaczy zdecyduje się zerwać z nałogiem? Wśród samych palaczy panują opinie, że kto ma palić, ten palić będzie. Niektórzy z palaczy deklarują, że jeśli nie będzie mentoli, a ceny papierosów pójdą drastycznie w górę to będą zmuszeni poszukać sobie innej alternatywy. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze