Zaloguj
Reklama

Od marca NOWE CENY LEKÓW refundowanych!

Narodowy Fundusz Zdrowia
Fot. nfz.gov.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia
(5)

Weszło już w życie obwieszczenie Misntra Zdrowia z dnia 27 lutego 2012 r. w sprawie wykazu refundowanych leków. Nowe przepisy obowiązują od 1 marca br.

Reklama

Wprowadzono na listę 216 nowych leków, natomiast ceny 141 preparatów zostały obniżone. Dostępne w o wiele nizszej cenie będą leki dla osób chorujących na fenyloketonurię oraz alergie pokarmowe. Taniej zapłacą osoby, które zmajają się chorobą nwotworową. Bezpłatne i z ryczałtem  będą plastry przeciwbólowe. Cukrzykom na listę z ryczałtową ceną powrócą niektóre popularne paski.

Leki dla osób po przeszczepach, chorujących na Altzheimera nadal będą figurować pod wysoką ceną dla pacjenta.  Dzieci chorujące na mukowiscydozę również nie dostały od NFZ dopłaty do leku, zastrzyki przeciwzakrzepowe mają podrożeć.

Lista leków refundowanych ma być aktualizowana co dwa miesiące, w formie obwieszczenia przez Ministerstwo Zdrowia.

Farmaceuci przeciwstawiają się nowym zasadom, gdyż uważają, że większość z listy nie stanowi nowych leków, istniały one na liście w grudniu po czym zostały wyrzucone.

Nowa lista leków refundowanych budzi wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Podczas nadzwyczajnego zjazdu lekarzy Bartosz Arłukowicz oświadczył, że "zmiany muszą zostać wprowadzone ewolucyjnie a nie rewolucyjnie". Minister chce stworzyć konkurencję dla NFZ, uważa że takie działanie jest potrzebne i oczekiwane ze strony społeczeństwa. Podczas Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie, niektórzy z uczestników "buczeli i gwizdali" na wypowiedzi Ministra.

Co zatem z naszym zdrowiem i jak potoczą się losy polskiej  sceny medycznej ? Na te pytania uzyskamy odpowiedzi w ciągu najbliższego czasu. Lecz czy wyjdzie nam to na zdrowie ...?

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze