Zaloguj
Reklama

Odczuwanie żalu a schizofrenia

Drażniące dźwięki
Fot. ojoimages
Drażniące dźwięki
(3)

Omamy słuchowe mogą wynikać z niezdolności do wyobrażania sobie wyników decyzji.

Reklama

Zdolność do odczuwania żalu chroni nas przed powtarzaniem błędów. Jego negatywnym aspektem jest powodowanie niepotrzebnych przykrych emocji dotyczących decyzji i wydarzeń, których nie możemy odwrócić. Daeyeol Lee i Hiroshi Abe z Uniwersytetu Yale w New Haven (USA) przeprowadzili niedawno eksperymenty na małpach z gatunku makak rezus polegające na przyznawaniu im nagród lub kar zależnie od wyników osiąganych w zmodyfikowanej grze „papier, nożyce, kamień”.

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma „Neuron” z 26 maja badane zwierzęta częściej dokonywały w kolejnych turach wyborów odpowiadających zachowaniom, które w poprzednich „kolejkach” prowadziły do uzyskania zwycięskiego wyniku. Oznacza to, że makaki są zdolne do wyobrażania sobie skutków podejmowanych przez siebie decyzji.

Obszarem mózgu odpowiedzialny za przewidywanie, jakie postępowanie prowadzi do korzystniejszego rezultatu, okazała się być kora grzbietowo-boczna. Emocjonalne odczuwanie żalu związane było z korą oczodołowo-czołową.

Wyniki mogą doprowadzić do opracowania leków przeciw chorobom charakteryzujących się obsesyjnymi myślami na temat decyzji, które doprowadziły do złych skutków. Lee przypuszcza, że doświadczane przez chorych na schizofrenię omamy słuchowe mogą być wynikiem braku umiejętności wyciągania wniosków z rzeczywistych i wyobrażonych rezultatów dokonanych wyborów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neuron Volume 70, Issue 4, 26 May 2011, Pages 731-741

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze