Zaloguj
Reklama

Odkryto kolejny korzystny efekt stosowania leków na ADHD?

Lekarstwa
Fot. Panthermedia
Lekarstwa
(5)

Leki stosowane u pacjentów z zaburzeniami ze spektrum ADHD mają wpływać przede wszystkim na spotykane u nich nadpobudliwość i deficyty uwagi, preparaty te mogą jednak wywierać również i inne korzystne działania. Według jednego ze świeższych doniesień, pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, preparaty stosowane w leczeniu ADHD mogą zmniejszać ryzyko występowania u pacjentów problemów związanych ze stosowaniem różnych substancji psychoaktywnych.

Reklama

Badania na grupie prawie 3 milionów amerykańskich pacjentów z ADHD przeprowadzili uczeni z Indiana University. Aby możliwe było uzyskanie interesujących naukowców informacji, swoje obserwacje prowadzili oni w grupie takich chorych, którzy mieli okresy stosowania farmakoterapii, jak i takie okresy, gdzie nie stosowali oni preparatów służących leczeniu ADHD.

Podczas badań specjaliści sprawdzali, jak stosowanie preparatów na ADHD wpływa na zażywanie przez chorych różnych substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki czy alkohol. Do znalezienia powiązań uczeni korzystali z informacji co do tego, jak często w poszczególnych okresach (czyli w trakcie stosowania leków oraz w przerwach od farmakoterapii), pacjenci trafiali do placówek leczniczych w związku ze stanami po spożyciu substancji psychoaktywnych.

Po przeprowadzeniu niezbędnych analiz okazało się, że owszem – leki na ADHD zmniejszają u stosowanych je pacjentów ryzyko występowania u nich problemów wynikających z korzystania z substancji psychoaktywnych. Zmniejszenie tego ryzyka można nawet uznać za znaczne – okazało się bowiem, że u kobiet spadek wspomnianego zagrożenia sięgał 31%, u mężczyzn z kolei ryzyko korzystania z substancji psychoaktywnych obniżone było o nawet 35%.

Leki na ADHD przepisywane są nierzadko z dużą ostrożnością, co związane jest chociażby z tym, co preparaty te zawierają – część z nich w swoim składzie posiada bowiem pochodne amfetaminy. Rozwaga lekarzy podyktowana jest w tym przypadku chociażby tym, że obawiają się, że pacjent – wskutek zażywania tego rodzaju preparatów – stanie się bardziej podatny na wystąpienie uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych w przyszłości. Wyniki opisanego badania zdają się wskazywać na to, że ryzyko takie niekoniecznie istnieje, co więcej – rezultaty te sugerują, że preparaty stosowane w leczeniu ADHD mogą nawet zmniejszać ryzyko korzystania przez pacjentów z substancji psychoaktywnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze