Zaloguj
Reklama

Oglądanie filmów ukazujących przemoc a skłonność dzieci do jej stosowania

Oglądanie filmów ukazujących przemoc a skłonność dzieci do jej stosowania
Fot. Shutterstock
(0)

Wyniki najnowszych badań wskazują, że ograniczenie dostępu młodzszych nastolatków do filmów z okrutnymi scenami jest skorelowane z ich mniej agresywnym zachowaniem.

Reklama

Kilka miesięcy temu przedstawiono uzyskane przez naukowców ze Szkoły Medycyny Dartmouth wyniki badań wskazujące, że prawie 13% dzieci w Stanach Zjednoczonych regularnie ogląda filmy ze scenami ukazującymi przemoc. Michele Ybarra kierująca organizacją o nazwie Internet Solutions for Kids z siedzibą w Santa Ana w stanie Kalifornia i współpracownicy poddali niedawno dane dotyczące ponad 1500 nastolatków w wieku od 10 do 15 lat.

Zgodnie z wynikami przedstawionymi na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego bardzo ograniczony dostęp dzieci do przekazów przedstawiających agresję jest skorelowany z wyraźnym zmniejszeniem ryzyka dopuszczania się przez nie przemocy wobec innych osób. Na razie nierozstrzygniętą kwestią pozostaje, czy filmy z okrutnymi scenami prowokują do ich odtwarzania przez nieletnich, czy też skłonność znęcania się nad innymi sprzyja oglądaniu takich obrazów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • HealthDay

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze