Zaloguj
Reklama

Oglądanie telewizji wpływa niekorzystnie na sen dziecka

Sen dziecka
Fot. Shutterstock
Sen dziecka
(0)

Według nowych badań przeprowadzonych przez University of Massachusetts Amherst dzieci w wieku przedszkolnym, które oglądają telewizję dłużej niż godzinę w ciągu dnia, śpią znacznie mniej od tych, które spędzają czas w inny sposób. 

Reklama

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Sleep Health” sugeruje, że oglądanie telewizji przez dzieci wpływa na jakość i długość snu. Wniosek taki wysunięto dzięki badaniu, które przeprowadzono na grupie 470 przedszkolaków. Dzieci przez 16 dni nosiły na swoich nadgarstkach aktygraf, który miał za zadanie rejestrowanie ich aktywności ruchowej. Ponadto ich rodzice i opiekunowie odpowiadali na kwestionariusze dotyczące zdrowia i zachowania dzieci, w tym szczegółowe pytania dotyczące korzystania z telewizji.

Doświadczenie to pokazało, że przedszkolaki, które oglądały telewizję mniej niż godzinę dziennie, dostały 22 minuty więcej snu w nocy, a tygodniowo – 2,5 godziny. Z kolei dzieci, które korzystały z telewizji przez dłuższy czas w ciągu dnia, częściej drzemały. Nie rekompensowało to jednak w pełni utraconego snu w nocy. Chociaż badani spali średnio 12 minut dłużej podczas drzemek, nadal spali o 17 minut mniej w ciągu 24 godzin.Co więcej, dzieci, które nie miały w swoich pokojach telewizora, spały o 30 minut dłużej w nocy niż te, które je miały.

– Dobrą wiadomością jest to, że jest to możliwe do rozwiązania. Rodzice założyli, że telewizja pomaga dzieciom się uspokoić. Ale to nie zadziałało. Te dzieciaki nie spały dobrze, a to nie pomagało im lepiej zasnąć. Dobrze mieć te dane – powiedziała Rebecca Spencer, jedna z autorek badania.

Odkrycia Spencera i Helma pojawiają się w ślad za nowymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które mówią, że dzieci w wieku od 2 do 4 lat powinny spędzać nie więcej niż godzinę przed telewizorem dziennie.

Naukowcy zapewniają, że planują rozszerzyć przyszłe badania nad snem dla dzieci, aby zbadać wpływ ręcznych urządzeń cyfrowych, takich jak iPady i smartfony.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze