Zaloguj
Reklama

Ojcowski baby blues

Autorzy: Awa Fijołek
Więź taty z dzieckiem
Fot. Ojoimages
Więź taty z dzieckiem
(0)

Zdaniem badaczy około 20% rodziców, zarówno matek, jak i ojców, cierpi na zaburzenia psychiczne spowodowane przyjściem na świat potomka. 

Reklama

Wciąż nie do końca znamy przyczyny zjawiska zwanego depresją poporodową. Objawia się ona problemami ze snem, brakiem poczucia łączności z nowonarodzonym dzieckiem, stanów lękowych związanych z możliwym skrzywdzeniem niemowlęcia i poczucia, że nie jest się wystarczająco dobrym rodzicem. Czynniki ryzyka mogące wpłynąć na wystąpienie tego zaburzenia obejmują takie kwestie jak brak wsparcia, zwłaszcza ze strony partnera, problemy finansowe i wcześniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym. Najbardziej narażeni na ojcowską depresję poporodową są mężczyźni między 15 a 24 rokiem życia, ze stosunkowo niskimi przychodami.

Badająca ten problem dr Liana Leach z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego zauważyła także, że mężczyźni znacznie rzadziej szukają wsparcia psychicznego w tej nowej dla nich sytuacji, a powinno ono być udzielane nie tylko kobietom ale całej rodzinie, dla której wraz z pojawieniem się nowego człowieka, zmienia się cały świat.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze