Zaloguj
Reklama

Opieka psychiatryczna w dobie pandemii koronawirusa

Praca zdalna
Fot. panthermedia
Praca zdalna
(0)

Obecnie w mediach usłyszeć można przede wszystkim o koronawirusie, z drugiej jednak strony pandemia nie doprowadziła do tego, że inne schorzenia zniknęły. W tej chwili skorzystanie ze specjalistycznej opieki medycznej jest znacznie utrudnione, przez co cierpieć może tak naprawdę wielu pacjentów. Sytuacja dotyczy zasadniczo wszystkich chorujących – jak mają jednak sobie radzić osoby z zaburzeniami psychicznymi? Z pomocą przychodzi im telemedycyna, z której korzysta coraz więcej poradni zdrowia psychicznego.

Reklama

Pacjenci zmagający się z różnymi zaburzeniami psychicznymi po prostu wymagają regularnych wizyt u prowadzących ich leczenie psychiatrów również i w dobie pandemii koronawirusa. Szczęśliwie obecnie – nawet przy konieczności ograniczenia opuszczania mieszkań – zachowanie kontaktu z lekarzem nie jest niemożliwe. W tej chwili wizyta u psychiatry może być przeprowadzona za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Poradnie zdrowia psychicznego korzystają z różnych rozwiązań – pracujący w nich specjaliści mogą się kontaktować z pacjentami z wykorzystaniem telefonu, inni zaś, szczególnie psychoterapeuci, korzystają z wideorozmów za pośrednictwem rozmaitych komunikatorów. Jedno trzeba tutaj podkreślić z całą mocą – otóż telewizyta u psychiatry z całą pewnością nie jest w stanie zastąpić kontaktu twarzą w twarz. W tym jednak szczególnym czasie, gdy istnieje bardzo duże ryzyko zakażenia koronawirusem, odbycie wizyty u psychiatry za pośrednictwem systemów teleinformatycznych jest bezpieczniejsze zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza.

Część pacjentów obawia się telemedycyny – zastanawia ich chociażby to, jak będą mogli uzyskać receptę na zażywane przez siebie leki. Tutaj z pomocą przychodzą e-recepty. Otóż lekarz, który takową receptę wystawi, może podać pacjentowi czterocyfrowy kod. W takim przypadku chory może udać się do dowolnej apteki w całym kraju, gdzie po podaniu tego właśnie kodu oraz swojego numeru PESEL wydane zostaną mu odpowiednie farmaceutyki.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze