Zaloguj
Reklama

Osoby z bogatą wyobraźnią mogą być bardziej podatne na dysocjacyjne zaburzenia tożsamości

Autorzy: Anna Pyka
Zamyślenie
Fot. ojoimages
Zamyślenie
(0)

Wyniki badań naukowych rzucają nowe światło na rozwój dysocjacyjnych zaburzeń tożsamości. Naukowcy odkryli, że osoby posiadające bogatą wyobraźnię, są na nie bardziej podatni.

Reklama

Duży wpływ mogą mieć również problemy ze snem. Ta prozaiczna i zaskakująca przyczyna została wskazana w artykule opublikowanym na łamach Current Directions in Psychological Science.

W psychologii uważa się, że tego typu zaburzenia, rozwijają się u osób po traumatycznych przeżyciach, np. gdy były one molestowane seksualnie w dzieciństwie.

Według naukowców bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem, jest to, iż zaburzenia dysocjacyjne tożsamości wynikają z kombinacji sygnałów,odbieranych od terapeutów i od wizji wielu osobistości w mediach. Szczególnie gdy terapeuta stosuje hipnozę lub używa pytań sugestywnych.

Ludzie poddawani sugestywnym formom terapii mogą zacząć myśleć, że ich zmiany nastroju, splątanie i działanie impulsywne, spowodowane są obecnością innej osoby w ich ciele.

Naukowcy odkryli również, że zaburzenia snu mogą być ważnym czynnikiem determinującym większą podatność na zaburzenia dysocjacyjne. Brak snu ma wpływ na zaburzenia pamięci i czyni pacjenta bardziej podatnego na sugestię.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • News Medical

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze