Zaloguj
Reklama

Osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego prawie dwukrotnie częściej umierają z powodu Covid-19

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Ból węzłów chłonnych pod żuchwą
Fot. panthermedia
Ból węzłów chłonnych pod żuchwą
(0)

Już od początku pandemii wiadome było, że niektóre osoby są bardziej narażone na poważną infekcję i śmierć, jeśli zachorują na Covid-19, niż inne. Najczęściej mówiono o czynnikach takich jak wiek, czy też choroby towarzyszące. Rzadko kiedy brano pod uwagę zaburzenia psychiczne jako jeden z czynników. Niemniej jednak, naukowcy wykazali, że to właśnie osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego prawie dwukrotnie częściej, niż osoby zdrowe umierają z powodu Covid-19.

Reklama

Badanie, o którym mowa, zostało opublikowane w JAMA Psychiatry i było przeprowadzone na podstawie danych o populacji z Danii, Francji, Izraela, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Wykazało ono, iż osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego umierają z powodu Covid-19 1.8 raza częściej niż osoby nieposiadające takowych zaburzeń. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na schizofrenię oraz zaburzenia afektywne dwubiegunowe (2.3 raza częściej). 

Według naukowców to różnice w układzie odpornościowym osób chorujących na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową mogą mieć kluczowy wpływ na wspomniane wyższe ryzyko poważnej infekcji i śmierci. Inne czynniki, które mogą wpływać na wyższe ryzyko śmierci u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi to trudności w dostępie do opieki zdrowotnej, większa skłonność do uzależnień, skutki leków psychiatrycznych oraz szeroki zakres czynników społecznych, które także wpływają na stan zdrowia.

Jak twierdzą naukowcy, wyniki tego badania powinny sprawić by pacjenci cierpiący na zaburzenia psychiczne byli traktowani jako osoby bardziej narażone na poważną infekcję i śmierć:

"  [...] Pacjenci z zaburzeniami zdrowia psychicznego powinni być traktowani jako populacja wysokiego ryzyka dla ciężkich postaci Covid-19, wymagająca ulepszonych strategii zapobiegawczych i zarządzania chorobami”.

Warto pamiętać, że nie tylko o osoby starsze i z chorobami współtowarzyszącymi trzeba się szczególnie troszczyć w przypadku zachorowania na Covid-19. Zwracajmy również większą uwagę na pacjentów, przyjaciół i bliskich, którzy cierpią na zaburzenia zdrowia psychicznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze