Zaloguj
Reklama

Otwarcie Centrum Pomocy

Otwarcie Centrum Pomocy
Fot. medforum
(0)

18 września 2004 roku o godzinie 12:00 w warszawskiej Galerii Mokotów (fontanna), przy ulicy Wołoskiej 12, odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Pomocy. Zapraszamy.

Reklama

Centrum Pomocy w Galerii Mokotów
uroczyste otwarcie

18 września 2004 roku o godzinie 12:00 w warszawskiej Galerii Mokotów (fontanna), przy ulicy Wołoskiej 12, odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Pomocy.

Centrum Pomocy to intymne miejsce, w którym można będzie porozmawiać o swoich problemach. Lekarze specjaliści, psychologowie, terapeuci oraz osoby ze stowarzyszeń na rzecz osób z problemami psychicznymi wysłuchają i doradzą jak radzić sobie z napotkanymi trudnościami.

Wśród młodzieży wzrasta liczba samobójstw i zaburzeń psychicznych. Centrum Pomocy ma pełnić funkcję profilaktyczną. Będzie pomagało przez rozmowę. Stanie się miejscem, w którym każdy młody człowiek będzie mógł uzyskać poradę na każdy dręczący go problem.

Do 26 września Centrum Pomocy będzie czynne codziennie, w godzinach 10:00-18:00. Później praca Centrum będzie kontynuowana na warszawskich uczelniach. Przez cały rok, raz w tygodniu młodzież będzie mogła uzyskać bezpłatną poradę psychologa i lekarza psychiatry w Siedzibach Samorządu Studentów na terenie:

(1) Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 24 (I piętro)
(2) Akademii Medycznej, Dom Medyków – ul. Oczki 5

Dodatkowo, w ciągu roku szkolnego z pomocy Centrum będzie można skorzystać w największych miastach Polski. Dokładne informacje na temat harmonogramu dyżurów wszyscy zainteresowani znajdą po 18 września na plakatach rozwieszonych w Przychodniach i Poradniach Zdrowia Psychicznego.

Centrum Pomocy zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii – Odnaleźć Siebie. Program ten ma charakter edukacyjny, a jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych. Program ma za zadanie przekonać Polaków, że tylko odpowiednio wczesne rozpoznanie i wcześnie rozpoczęte leczenie dają chorym szansę na powrót do zdrowia i aktywne życie w społeczeństwie. Istotnym celem Programu jest również zbudowanie pozytywego wizerunku psychiatrii w społeczeństwie – przekonanie Polaków, że współczesna psychiatria stosuje nowoczesne metody leczenia i jest przyjazna dla pacjenta.

18 września uroczystego przecięcia wstęgi dokona Minister Zdrowia Marek Balicki – honorowy patron akcji, wraz z prof. Stanisławem Pużyńskim – Krajowym Konsultantem w dziedzinie psychiatrii. W uroczystości uczestniczyć będą również prof. Jacek Wciórka – Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i specjalista wojewódzki ds. psychiatrii oraz doc. Joanna Meder – koordynator programu z ramienia PTP.

Na otwarcie Centrum Pomocy zaproszona została młodzież i dorośli mieszkańcy stolicy oraz media, a także szerokie grono przedstawicieli z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, PFRON-u, Urzędu Marszałkowskiego, Prezydent Miasta, Dyrektorzy szpitali – Tworki, Drewnica, Nowowiejska, Wolska – oddział dzienny, kierownicy poradni, domów środowiskowych, ordynatorzy oddziałów, wszyscy psychiatrzy.

Środowisko lekarzy psychiatrów zainicjowało budowę Centrum Pomocy by przekonać społeczeństwo, że wizyta u lekarza psychiatry nie jest straszna, a w wielu przypadkach jest w stanie zapobiec rodzinnej tragedii. Z przeprowadzonego przez TNS OBOP badania na temat leczenia zaburzeń psychicznych wynika, że ponad dwie trzecie (70%) Polaków wstydzi się i boi korzystać z porad lekarza psychiatry.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze