Zaloguj
Reklama

Otyłość i nadwaga a ChAD i schizofrenia

Walka z otyłością
Fot. ojoimages
Walka z otyłością
(4)

BMI ponad 25 występuje częściej u mężczyzn z chorobą afektywną dwubiegunową i u kobiet ze schizofrenią.

Reklama

Od dawna wiadomo, że zaburzenia afektywne dwubiegunowe i schizofrenia zwiększają ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Aby lepiej poznać te zależności, Manuel Gurpegui z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset pacjentów z tymi chorobami umysłowymi i zbliżonej liczby zdrowych osób stanowiących tzw. grupę kontrolną.

Zgodnie z publikacją w wydaniu czasopisma „Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry” z 27 kwietnia obydwie omawiane choroby psychiczne okazały się wyraźnie zwiększać prawdopodobieństwo wzrostu wskaźnika masy ciała (BMI) do wartości ponad 25. W przypadku zaburzeń afektywnych dwubiegunowych ryzyko to było szczególnie wysokie u pacjentów w zaawansowanym wieku i mężczyzn, natomiast w przypadku schizofrenii - u kobiet.

Nadwaga i otyłość były ponadto częstsze u tych chorych na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, u których pierwsze objawy wystąpiły w młodszym wieku, którzy cierpieli na schorzenia inne niż psychiatryczne, zażywali leki stabilizujące nastrój w momencie prowadzenia omawianych badań i nie palili tytoniu. W przypadku schizofrenii dodatkowymi czynnikami ryzyka były średni wiek i większe nasilenia pozytywnych i negatywnych objawów tej choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze