Zaloguj
Reklama

Pacjenci dializowani są bardziej narażeni na depresję

Autorzy: DaVita
Nerki
Fot. Pantherstock
Nerki
(0)

Szacuje się, że na depresję choruje około 350 mln ludzi na świecie, z czego aż 1,5 mln w Polsce. Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym występującym u pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę nerek, leczonych dializami. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o depresji u pacjenta i nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który zaplanuje odpowiednie leczenie.

Reklama

Zgodnie z badaniami opublikowanymi na łamach Scientific Research w 2012 roku u pacjentów hemodializowanych zaobserwowano częstsze występowanie depresji niż u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN), bez dializoterapii [1]. Z kolei według danych CBOS z 2018 roku aż 11 proc. pytanych Polaków zadeklarowało, że zmagało się raz w życiu z depresją.

Konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia z powodu PChN oraz wymagające czasochłonnych procedur dializy mogą znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie pacjenta (pacjent poświęca na nie średnio 15 godzin tygodniowo). Osoba, która dowiaduje się o chorobie nerek, może przyjąć taką wiadomość z dużym niepokojem. Nie zawsze od razu możemy dostrzec objawy depresji u innych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę i co zrobić, aby w odpowiednim momencie wesprzeć bliską osobę.

Wśród objawów, które mogą wskazywać na stan depresyjny i doprowadzić do depresji u pacjenta, są m.in.: smutek, lęk, ograniczenie aktywności życiowych, częste zmęczenie, pesymizm, myśli samobójcze, brak apetytu, spadek libido. Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które przede wszystkim należy leczyć u specjalisty. Można jednak równolegle do prowadzonego leczenia wesprzeć bliską osobę: warto starać się częściej i otwarcie z nią rozmawiać, interesować się jej samopoczuciem, spędzać razem więcej czasu, gotować i jeść wspólne posiłki, wychodzić na spacery. Wszystko jednak z poszanowaniem woli bliskiej osoby.

Badania opublikowane w Scientific Research w 2012 roku wskazują, że częstsze występowanie depresji występuje u pacjentów w wieku emerytalnym lub tych z chorobami naczyniowymi mózgu. Stwierdzono również związek depresji ze stanem cywilnym, dochodem, chorobami ośrodkowego układu nerwowego i wydolnością funkcjonalną. Wśród pacjentów poddawanych hemodializom występowanie depresji było powiązane z wysokością dochodów, obecnością chorób układu krążenia i wydolnością funkcjonalną organizmu.

Przewlekła choroba nerek to obecnie jedno z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych. Na całym świecie choruje na nią już prawie 700 mln osób. Choroba ma charakter postępujący – prowadzi do pogarszania się czynności nerek. Kiedy nerki przestają pracować, pacjent wymaga leczenia nerkozastępczego: przeszczepienia nerki lub dializoterapii. Dializy są zabiegiem ratującym życie. W Polsce dializowanych jest ponad 20 tys. osób.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] Andrade, C. & Sesso, R. (2012). Depression in Chronic Kidney Disease and Hemodialysis Patients. Psychology, 3, 974-978. doi: 10.4236/psych.2012.311146.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze